Debitantska knjiga
Anete Bjeufelt je odličan, fantastičan, maštovit i dobro napisan roman o potrazi za velikom ljubavi.
Roman nas vodi u Palermovej na ostrvu Amageru, gde pratimo tri generacije jedne porodice tokom proteklih 100 godina. Priča romana „
Kad ti život uvali nilskog konja“ istovremeno je razigrana, maštovita, zabavna i na trenutke istovremeno potpuno groteskna u realizmu svakodnevice. Ovo je roman o veri u veliku ljubav, kao što je opisana u Solomonovoj „Pesmi nad pesmama“.
Narator romana je Ester, koja pored starije sestre Filipe ima i bliznakinju Olgu. One su ćerke Eve i Jana Gustava. Priča započinje kada njihov deda Hanibal 1920. godine u Sankt Peterburgu upoznaje tanušnu cirkusku princezu Varenjku, u koju se zaljubljuje na prvi pogled. Varenjka je vrlo pragmatična žena, udaje se za njega i oni se sele u kuću u Palermovej. On je romantik koji želi da ispuni kuću umetnošću, muzikom, literaturom, boemima i mnoštvom dece, dok bi se Varenjka radije posvetila igri sa hrtovima. Imaju samo jedno dete, neodoljivo privlačnu Evu.
Eva postaje stjuardesa i u avionu sreće Jana Gustava. Taj susret će za oboje takođe biti ljubav na prvi pogled. Jan Gustav će posvetiti život svojoj dragoj. Zaljubljeni par se prvo naselio u jednom mestašcu na ostrvu, ali, pošto je njihovoj prvorođenoj ćerci Filipi bilo neophodno bolničko lečenje, preselili su se u Palermovej. Izuzetno inteligentna Filipa umire u svojoj dvadesetoj godini života, ali pored nje imali su i bliznakinje Ester i Olgu. Ester je pomalo glomazna i trapava, ali ima izuzetan dar za boje i uporno pokušava da se izbori da bude priznata u svetu slikarstva, dok Olga, sva lepa i graciozna, postaje operska pevačica.
Anete Bjeufelt opisuje njihov život i odnos među članovima porodice na izuzetno zabavan način – u jednom trenutku groteskno, a u drugom gotovo lirski. Ester i Olga su u neprestanoj potrazi za velikom, pravom i jedinom ljubavi, što se najbolje ogleda u trenucima isprobavanja venčanica ili prisustvu crkvenim venčanjima. Eva želi da podari sve zvezde sa neba svojim ćerkama, ali često zna da pogreši, iako iz ljubavi, kao u slučaju kada je rekla Ester: „Filipa je bila fantastično nadarena, Olga je prava fatalna žena, a ti, ti, Ester… uvek si tako brižna. Tako dobra“.
Anete Bjeufelt se koristi izuzetno slikovitim jezikom koji prate sjajna opažanja o životu. Ovo nije klasičan razigrani roman – dugo nisam pročitala knjigu koja me je toliko opustila navodeći me na gromoglasan smeh. Sjajan debitantski roman!
Autor: En Klara Ber
Izvor: litteratursiden.dk
Prevod: Aleksandra Mišić