Dobrodošli u Kvalitilend, zemlju orijentisanu ka progresu, gde algoritmi i mamutske kompanije potpuno određuju ljudske živote – od toga sa kim će se zabavljati/venčati/razvesti, preko toga šta će kupovati, do toga kako će živeti i za koga će glasati. Stanovnici Kvalitilenda nose prezimena svojih roditelja i rangiraju se od 0 do 100, gde su oni nesrećnici sa jednim brojem nezvanično smešteni u koš „beskorisnih“.
Glavni junak romana „
Kvalitilend“
Marka-Uvea Klinga je Peter Nezaposleni koji je jedva uspeo da pređe prag iznad 10 i koga će devojka, Sandra Adminka uskoro ostaviti jer joj je KvalitiPartner aplikacija preporučila nekog sa više poena.
Priča poprima kafkijansko crnohumorni okret kada Peter pokušava da ubedi „najpopularniju onlajn prodavnicu“ Šop da nije naručio roze vibrator u obliku delfina koji mu je isporučen jer, jelte, algoritam ne radi.
Od automobila bez vozača koji izbegavaju siromašna, oronula predgrađa, do dejting aplikacija koje govore korisnicima da otkače svoje partnere i droida kao kandidata za predsednika, Kling čitaoca upozorava na dehumanizaciju društva koja nas neminovno čeka sa tehnološkim napretkom.
Iako uznemirujuć pogled na kapitalističko, konzumersko društvo, „Kvalitilend“ nije mračan. Kling je stendap komičar i neprijatne istine uvija u duhovitu oblandu. Vesti, komentari, upozorenja i objašnjenja na kraju poglavlja naročito su duhoviti i olakšavaju čitanje ove inačne vrlo crne političke satire o ekonomskoj i svakoj drugoj nejednakosti koja već postoji u svetu.
Ljubitelji Daglasa Adamsa prepoznaće njegov uticaj u „Kvalitilendu“ ali Klingov roman nije kopija „Autostoperskog vodiča kroz galaksiju“ niti je Orvelova „1984“ iako na momente vrlo podseća na nju.
Dijalozi su duhoviti i često vrlo britki, odnosi Pitera i droida i drugih likova predstavljeni su sa mnogo humora i, iznenađujuće, topline, ima tu i dronova koji se boje letenja i borbenih robota sa PTSPom, a kroz sve to provejava Klingovo upozorenje na sve opasnosti munjevitog razvoja veštačke inteligencije, konzumerizma i gubitka privatnosti kroz „razmenu“ baza ličnih podataka hajtek kompanija.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik