U okviru serijala „Razgovor s povodom“, u utorak 9. aprila u Delfi Caféu u SKC-u, predstavljena je knjiga „Pravilna linija ishrane“ dr Suzan Pirs Tompson. Ova knjiga daje objašnjenje zašto oni koji očajnički žele da oslabe gotovo nikada u tome ne uspeju. Odgovor je jednostavan: naš mozak blokira gubitak težine. Knjiga „Pravilna linija ishrane“ zasnovana je na najnovijim dostignućima neuropsihologije i biologije, kao i na uspešnoj praksi.
O knjizi su govorili Maja Pavlov, psiholog, psihoterapeut i NLP trener, i Srđan Krstić, urednik knjige.
Srđan Krstić ima bogato iskustvo u uređivanju knjiga o ishrani: „Knjiga ’Pravilna linija ishrane’ govori ne toliko o gubljenju kilograma, već o tome šta nas sve sprečava da se uspešno izborimo sa pravilnom ishranom. Dr Suzan Pirs Tompson govori i o snazi volje, a po njenom mišljenju ona nije dovoljna za gubljenje kilograma.“ Krstić kaže i da je vrlo zanimljivo to što je autorka uporedila četiri stvari koje izazivaju zavisnost: kokain, heroin, brašno i šećer. „U osnovi, sve su to biljke koje obradom postaju esencije, odnosno koncentrati, a po autorkinom mišljenju od svih ovih koncentrata, šećer stvara najveću zavisnost, a odmah za njim je brašno.“
Obično se dešava da osobe koje se pridržavaju dijeta i uspeju da se oslobode viška kilograma, vrlo brzo nakon toga povrate stare navike, pa i stare kilograme. Tada telo, iz fizioloških razloga, dobije i više kilograma nego ranije.
Urednik knjige se osvrnuo na vrednost dela „Pravilna linija ishrane“ i podvukao da nas ova knjiga priprema za razna iskušenja i izazove vremena u kome živimo – brzo živimo i brzo se hranimo, a nezdrava hrana je najjeftinija i najpristupačnija. „Smršati nekoliko kilograma i nije veliki problem, veći problem je da se to održi i da ovaj plan ishrane postane navika“, zaključuje Krstić.
Psiholog, psihoterapeut i NLP trener, Maja Pavlov je rekla da loša ishrana ima predispoziciju da se nazove „bolest zavisnosti“. „Od rane mladosti imamo neke vrste gladi koje ne možemo utoliti hranom, a to je na psihološkom nivou nešto što je očigledna potreba. Problem je što ljudi ne razlikuju želju i potrebu – potreba je nešto bez čega se ne može, a želja je nešto što nam je drago, lepo i što bismo voleli. Za gubljenje kilograma nije rešenje dijeta, već princip života, koji podrazumeva određeno vaspitanje čula“, dodala je Maja Pavlov.
Autorka knjige „Pravilna linija ishrane“ Dr Suzan Pirs Tompson je stručnjak na polju psihologije ishrane. Posvećena je pomaganju ljudima da postignu dugoročan, održiv gubitak težine. Uz knjigu ćete naučiti kakvu ulogu u procesu mršavljenja igra vaš nivo podložnosti određenim namirnicama, odakle dolazi vaša neutoljiva glad i kako se s ovim urođenim osobinama mozga izboriti. Suzan vas vodi kroz faze „Pravilne linije ishrane“ od početnog gubitka težine, preko održavanja stečenog, do konačne pobede, a njen dinamičan plan ishrane mogu da primene svi, počev od vegana, pa preko onih koji ne smeju da unose gluten, drže paleo ili keto dijetu, do onih koji jedu sve što im dođe pod ruku.