Posle „
Vodiča kroz ljubavnu istoriju Beograda“ i „
Beograda kroz ključaonice 100 kuća“ pred čitaocima je nova knjiga
Nenada Novaka Stefanovića „
Srbija opisana kućama“, treća iz ovog specifičnog serijala, koja se na interesantan i nesvakidašnji način bavi arhitekturom, istorijom i ljudskim sudbinama.
Sve počinje pričom o najstarijim kućama čiji se ostaci još uvek mogu dodirnuti – Lepenskim virom, a završava se Blokom 23 na Novom Beogradu. Osvetljava se istorijat srednjovekovnih manastira i tvrđava, vojvođanskih palata, raskošnih kuća iz perioda secesije pokazujući da nije samo Beograd muzej arhitekture, već je to cela Srbija. Autor ukazuje na neočekivane veze između naizgled udaljenih građevina kao što su Jupiterovo svetilište cara Galerija u Gamzigradu i Hram Svetog Save na Vračaru. Sudbine ljudi često su neraskidivo vezane sa kućama u kojima su živeli ili na neki način ostavili svoj trag u njima, pa su otkriveni manje poznati detalji iz života brojnih značajnih ličnosti poput Nikole Tesle, Laze Kostića, Bore Stankovića, Stevana Sinđelića, Karađorđa, Bogdana Bogdanovića, kneginja Ljubice i Julije, kraljice Drage...
„Srbija opisana kućama“ kao treći deo trilogije o kućama je sveobuhvatniji, ne samo po tome što nas autor vodi izvan prestonice, u Čačak, Kruševac, Niš, Leskovac, Vršac, Sombor i na Kosovo i Metohiju – Novo Brdo, već i po vremenskom rasponu: „Pokušao sam da ispričam šta se sve dešavalo na ovom našem srpskom tlu odvajkada. Otuda je podnaslov ’Od Lepenskog vira do Bloka 23’, prve kuće i poslednji izdanci brutalizma“, kaže autor.
Knjiga je podeljena u 44 segmenta, epohe; opisane su 44 kuće koje postoje, te je ova knjiga i pouzdan vodič kroz Srbiju jer podaci nisu fikcija: „Iz nje može dosta toga da se nauči, kao što sam i ja naučio o svojoj zemlji. Zaista, nije fraza kad se kaže ’Upoznaj svoju zemlju da bi je više voleo’. Prokrstario sam Srbijom, svaku kuću dodirnuo i prošao sam kroz arhive i porodična predanja. Pred čitaocem je otvoren čitav novi svet iz komšiluka“.
Autor ne preskače nijedan istorijski period, jer svako doba ima arhitekturu koja je njegov odraz u ogledalu, i donosi čitaocima izuzetno napisano štivo koje pored brojnih zanimljivih priča pažljivo istraženih sa istorijske i tehničke tačke gledišta, donosi i fotografije građevina koje autor osvetljava novom svetlošću.
Knjigu Nenada Novaka Stefanovića „Srbija opisana kućama“ možete pronaći od ponedeljka 18. septembra u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.