Čitajući delo dr
Duška Lopandića posvećenog ljudima, gradovima i zbivanjima na prostoru današnje Srbije u doba razvijenog i poznog Rimskog carstva (III–V vek), ne možemo da se otmemo utisku o renesansnoj širini autora. Iskusni diplomata, veliki autoritet za pravo i sistem EU, on desetinama knjiga objavljenih na istorijske teme pokazuje izuzetno razumevanje prošlosti, uz neporeciv književni dar i izvanredno poznavanje genealogije, kao pomoćne istorije nauke.
Kroz stranice „
Purpura imperije“ autor na veoma slikovit, pristupačan, ali nimalo površan način predstavlja vreme kada se težište carstva izmešta iz Rima na Balkan. Čitalac saznaje da je čak 29 rimskih careva i uzurpatora trona poticalo sa balkanskih prostora, a mnogi među njima upravo sa teritorije današnje Srbije.
Rimsko carstvo je na prostor današnje Srbije i Balkana postepeno došlo oko I veka nove ere i tu zateklo brojna starosedelačka plemena, uključujući Meze, Tribale, Kelte, Tračane i druge. Svi oni su ostali na tim prostorima i s vremenom bili inkorporirani i asimilovani u veliko Rimsko carstvo, koje je tu počelo da osniva gradove, prvo za smeštaj rimskih legionara i pripadnika pomoćnih jedinica, da bi potom oko tih gradskih naselja počela da niču i čisto civilna naselja, kako zanatlija i trgovaca tako i isluženih vojnih veterana. Prostor na kome mi danas živimo bio je podeljen na pet rimskih provincija (i nekoliko rudarskih oblasti neposredno potčinjenih caru), a najveći deo današnje uže Srbije činio je provinciju Gornju Meziju sa sedištem u provincijskoj prestonici Viminacijumu (kod današnjeg Kostolca).
Pored znamenitih gradova provincijskog i vojnog karaktera o kojima piše Lopandić, slikovito prikazujući kako su u antičko doba izgledali Beograd (Singidunum), Niš (Nais), Gamzigrad (Feliks Romulijana), Bela Palanka (Racijarija) i kakav je život u njima vođen, naročito mesto u knjizi zauzima antička Sremska Mitrovica (Sirmijum), grad iz koga je potekla nekolicina rimskih careva i koji je bio jedna od četiri prestonice moćnoga carstva.
Lopandić sa mnogo zanimljivih detalja opisuje biografije i znamenita dela rimskih careva, vešto ih oblikujući u formu kratke priče, od kojih se svaka kontinuirano naslanja na onu prethodnu. Neki od tih careva su posebno značajni za svetsku istoriju, poput Konstantina Velikog, dok se znatno manje zna o drugima, poput Proba ili Jovijana (jedinog rimskog cara rođenog u današnjem Beogradu – Singidunumu, koji je hrišćanstvu vratio položaj državne religije). Tu je i dirljiva ljubavna priča poslednjeg rimskog cara sa ovih prostora, Konstancija III i carske princeze Gale Placidije, koja je otišla sa varvarima a on ju je, zaljubljen, vratio.
Knjiga opisuje doba poznoga Rima i komplikovan period carstva koje, nakon teških unutrašnjih nemira i epohe „vojničkih careva“ krajem III veka prelazi na novi tip državnog ustrojstva – tetrarhiju (istovremenu vladavinu četvorice careva), koji su svi poticali sa Balkana. Tek potom Konstantin Veliki uvodi dinastičku vlast, koja je u formi Vizantije trajala više od hiljadu godina.
Ipak, koliko god da je slojevit i zamršen bio taj istorijski period, autor nam ga toliko živo i pristupačno dočarava i objašnjava da je „Purpur imperije“ knjiga u kojoj će čitalac moći da uživa u svakoj prilici, kako na plaži u letnjoj vrelini tako i kada poželi da temeljno produbi znanje o davnoj prošlosti ovih prostora.
Autor: dr Ratomir Milikić, istoričar (Viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju)
Izvor: Nedeljnik