Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Spori povratak kući“: Povratak u tuđinu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Spori povratak kući“: Povratak u tuđinu

Hodajuća kontroverza zvana Peter Handke uvek će izazivati pažnju čitalačke publike, kolega, običnog sveta, političara i politikanata, ali i malicioznih, holističkih, ratobornih kritičara koji ne odvajaju stavove pisca od njegovog dela, kao da je u pitanju kost i meso a ne prostranstvo duha.

Pri tome bez problema, zazora i podizanja obrva čitaju Hamsuna, Selina, Didroa, Dostojevskog, Dikensa, Tvena, Ezru Paunda, Tomasa Eliota, Gintera Grasa, Hjustona Stjuarta Čemberlena, Ničea, Hajdegera, Darvina, Pirandela, koji je svoju Nobelovu medalju poklonio nikom drugom do obožavanom Dučeu, pa ipak ga rado gledamo u pozorištu jer je poznavao njegovu magiju i zakonitosti.

Da ne bi bilo zabune, ne radi se o najnovijem Handkeovom romanu. Delo se na maternjem Handkeovom jeziku pojavilo osamdesetih godina prošlog veka, a kod nas je u izdanju „Dečijih novina“ izašlo 1990. godine.

Reč je dakle o novo-starom delu, potpuno različite poetike od ostalih njegovih dela čvršćih sižea i šturijih opisa. Sam podnaslov „Četvoroknjižje“ aludira na svetu knjigu. I zaista, roman sam doživela kao novu, posmodernu mitologiju.

Prva knjiga odigrava se na Aljasci, gde se geolog Valentin Zorger, udaljen od doma i porodice, sada  sprema na povratak kući. Put za Evropu je dug, on vodi kroz velike gradove Amerike, sve do grada svih gradova, gde će Zorger konačno formulisati zakon svojih postupaka koji čini njegov povratak u Evropu neminovnim. Valentin Zorger je naučnik, ali konkretno njegovo istraživanje u netaknutoj prirodi je nevažno i skrajnuto. Ključna reč ovog modernog mita je nauka. Religija je u prvom delu „Četvoroknjižja“ zamenjena naukom. Iovako su u Americi glavne svetske religije zamenjene sektama koje se ne mogu prebrojati kao ni zvezde na nebu. Prijatelja koga je pokušao da poseti, zatiče mrtvog, što je znak da mora krenuti dalje jer u Americi nema uporišta, a boravak u Njujorku, megalopolisu ogromne proždiruće praznine ga definitivno usmerava ka starom kontinentu. Vrli novi svet je poput ribljeg mehura. Njemu ni nauka kao novi mit ne može pomoći.

„Pouke Sent Viktoara“, drugi deo četvoroknjižja, identifikuje Zorgera kao autora, pisca koji je sada u potrazi za reformisanjem sebe i svoje umetnosti, kreće u istraživanje planine koju je Sezan – „učitelj čovečanstva današnjice“ – uvek iznova slikao. Drugi mit može da nastane. Nema više svetog, iskonskog i mističnog odnosa učitelj-učenik, sada se radi o jednom sveznajućem učitelju celog čovečanstva. Da li je to Sai Baba, Mahariši, Krišnamurti, nebitno je. Važno je da je učeniku uskraćeno pravo na otkrića i kreaciju, on mora slepo da sledi svog gurua.

„Detinja povest“ nastaje kada ga je supruga napustila i ostavila s malim detetom. Daleko od bilo kakve patetike, ali i svake pedagoške namere, pripovedač usvaja neutralni stav istoričara. Ovo je istorija deteta o kojem brine „odrasli“. Treći mit ovde se može formirati – porodica nije dominantna ako je cela, neokrnjena. Svejedno da li je potpuna ili kao u ovom slučaju nepotpuna. Vrši svoju funkciju, sa podjednakim vrlinama i manama kao i potpuna porodica.

Starica u dramskoj poemi „Kroz sela“, završnom delu „Četvoroknjižja“ uzvikuje Gregoru (autorovom alter egu), vraćajući se kući (od Pariza do Austrije) braći i sestrama, koje decenijama nije video, da se vraća u tuđinu.

Da li je put do kuće, bliskost ili tuđina, praznina ili zadah laži, otkrićete čitajući majstorstvo Petera Handkea.

Autor: Silvana Hadži-Đokić
Izvor: Ekspres


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
majk dauni fasciniran sam miloradom pavićem laguna knjige Majk Dauni: Fasciniran sam Miloradom Pavićem
22.01.2025.
Zimus je gost 31. Noći knjige i Beograda bio pisac, producent i reditelj Majk Dauni, autor romana „Istarsko zlato“ (u prevodu Nikole Pajvančića i izdanju Lagune). U svom najnovijem delu Daun...
više
dizgram, autor knjige sebi duguješ sve jednostavnost je važna laguna knjige Dizgram, autor knjige „Sebi duguješ sve“: Jednostavnost je važna
22.01.2025.
Dizgram, pisac knjige „Sebi duguješ sve“, građanin sveta koji voli ljude, more i obične trenutke, stekao je bogato životno iskustvo obišavši 75 zemalja, a neka od njih podelio je sa magazinom Lepa&...
više
ogled staklenih perli u novom romanu trejsi ševalije laguna knjige Ogled staklenih perli u novom romanu Trejsi Ševalije
22.01.2025.
Pitanjem cene nastajanja i večne lepote umetničkog dela iz istorijske i ženske perspektive, Trejsi Ševalije se bavi kroz praktično čitavu književnu karijeru. Iako se uglavnom bez izuzetka igrala pripo...
više
prikaz knjige da je duži bio dan davitelj u vrhu vlasti  laguna knjige Prikaz knjige „Da je duži bio dan“: Davitelj u vrhu vlasti?
22.01.2025.
U trenutku kada smo okruženi opštim porastom fašizma u društvu i drastičnim revidiranjem istorije, u kojem najveće žrtve fašističkih pogroma najednom prikazuju kao zlikovce, veliko je osveženje „Da je...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.