Iako
Sara Niša Adams kao autorka debituje sa „
Spiskom knjiga“, to nije njen prvi dodir sa književnošću. Radila je kao urednica, a svoju strast prema čitanju neguje od rane mladosti, preko svog dede i njihove zajedničke ljubavi prema knjigama. Ovaj odnos nije samo iznedrio trajnu dijagnozu bibliofilije, već je i poslužio kao inspiracija za roman „Spisak knjiga“, toplu priču o dvoje usamljenih pojedinaca čija je zajednička tačka, ironično, ta što ni jedno od njih dvoje nema interesovanje za čitanje.
Upoznajemo Mukeša, udovca koji tuguje zbog gubitka svoje voljene supruge (koja je sama bila strastveni čitalac) i koji se sve više oseća udaljeno od ostatka porodice. Odlučan da uspostavi vezu sa svojom unukom koja voli da čita, a i kako bi je bolje razumeo, Mukeš odlazi u lokalnu biblioteku. Tamo sreće Alajšu, tinejdžerku koja sanja da postane advokat i s prezirom odrađuje posao u biblioteci preko leta. Nakon katastrofalnog prvog susreta s Mukešom, Alajša u jednoj od knjiga pronalazi misteriozni list papira sa spiskom naslova knjiga. Kao čin iskupljenja, odlučuje da ih preporuči Mukešu, kako bi ih zajedno čitali.
Splet slučajnosti uskoro se pretvara u duboko i zadovoljavajuće iskustvo – knjige za dva nova prijatelja postaju spas, dok svaki od njih prolazi kroz svoje lične probleme. Čitanje se često smatra samotnjačkom aktivnošću, ali „Spisak knjiga“ tu ideju okreće naglavačke, ilustrujući kako jedna knjiga može promeniti mnoge živote i poslužiti kao izvor uzajamne empatije, ujedinjujući potpuno različite osobe.
U ovom nežnom romanu nema te tuge ili problema koji su toliko veliki da dobra knjiga – uz prijatelja koji pruža podršku – ne može pomoći. Poruka je jasna: nikada nije kasno postati čitalac. Ovaj vedar i ljubak omaž bibliotekama i preobražavajućoj moći knjiga sigurno će ulepšati dan svakom čitaocu. (P.S. savršena knjiga za čitalačke klubove!)
Autor: Stefani Harison
Izvor: bookpage.com
Prevod: Aleksandra Branković