Aplikacija: (imenica ženskog roda) u informatici predstavlja program dizajniran da zadovolji skup specifičnih potreba. Vrlo je jednostavno – postoje aplikacije koje vas čine otuđenim i deluju pomalo jezivo – jer kao da više nismo u stanju da se pomirimo sa nekim ograničenjima ili da mislimo svojom glavom. To se odnosi i na mene koja blaženo proučavam sadržaj svih tih ikonica na telefonu koje su mi većim delom bespotrebne.
Tu je aplikacija koja vam pomaže da dobijete savršeni čokoladni sufle, a ne ugljenisani grumen, što je savršeno za one neiskusne u kuhinji. Aplikacija koja optimizuje vaše vreme kako biste izbegli stalna kašnjenja i neugodnosti savršena je za sve one koji ne žele da osoblje vrtića pozove socijalnu službu zato što niste došli po vlastito dete. Aplikacija za pronalaženje srodne duše (uvek je mnogo onih koji vole da izigravaju Kupidona) može da bude zgodna, posebno u vreme kada su barovi zatvoreni. Ali da li je aplikacija koja bi uslovljavala vaš ljubavni život, a samim tim i vaš društveni, govoreći vam kada će se vaša veza okončati, zaista dobra ideja? U teoriji, tako bi se mogle izbeći neke nepotrebne komplikacije. Ali u praksi, da li se osećanja uistinu mogu racionalizovati? Upravo to nudi
Tajmvajz, izmišljeni kompjuterski program koji je okosnica svih dešavanja u romanu „
Sindrom slomljenog srca“
Salome Bodino. O čemu se zapravo radi?
Ovih dana jedan softver je poljuljao savremeni svet: program
Tajmvajz nudi korisnicima saznanje kad će im se tačno okončati veza. Viktor i Lola su idealan par, ludo su zaljubljeni jedno u drugo. Ipak, iz radoznalosti su odlučili da isprobaju ovaj program. A onda će otkriti, užasnuti, da su im ostala samo dva meseca do raskida. Kako da na najbolji način provedu poslednje dane veze?
Dok neki očajnički žele da saznaju šta im je život spremio, i to ih čini nesrećnim, drugi prepuštaju sudbini da učini svoje i tako svoju svakodnevnu sreću crpe iz tog blaženog neznanja. Ukoliko se upustite i telom i dušom u vezu, postoji rizik da se žestoko opečete. Ali prvo i pre svega, treba u potpunosti prihvatiti vlastiti život i uživati u svakom trenutku, kao da je poslednji. Treba uživati u svakom trenutku, jer nikad ne znamo šta donosi sutra. U središtu moćnog algoritma
Tajmvajza nalazi se čovek, koji, suočen sa rokom, odlučuje da ga po svaku cenu ispoštuje. Ukoliko želimo da živimo srećno, treba da živimo onako kako mi želimo, a ne onako kako nam veštačka inteligencija nalaže. To je pouka ovog izvrsnog romana!
„Sindrom slomljenog srca“ Salome Bodino je za mene bio pravo otkriće i savetujem vam da ga pročitate, bilo da ste tehnofil... ili tehnofob!
Izvor: lesjolismotsdeclem.com
Prevod: Kristijan Vekonj