Posle više od deset godina pauze italijanski pisac istorijskih pustolovnih trilera
Đulio Leoni vratio se u Lagunu i srpske knjižare s novom knjigom iz popularnog serijala o Danteu Aligijeriju, koji je do sada preveden u više od trideset zemalja širom sveta, prateći čuvenog italijanskog pesnika u ulozi srednjovekovnog detektiva. Novi roman „
Poslednja Danteova tajna“ vodi nas u avanturu kroz dva odvojena vremenska razdoblja, te spaja početak 14. s tridesetim godinama 20. veka kada su počeli da se zakuvavaju događaji koji će kasnije dovesti do rata.
U kratkim poglavljima ove knjige Leoni nas metafizički vodi kroz priču koja otpočinje leta 1313. u Pizi sahranom Hajnriha VII koji leži na carskom odru, dok pesnik Dante, njegov saradnik i pristalica, gubi nadu da bi Italija mogla imati svetliju budućnost.
U Berlinu 1936. zloglasni rajhsfirer Himler stoji iza tajnog odseka Nacističke partije čiji je cilj da prikupi, ukrade i za naciste obezbedi dragocenosti od istorijskog značaja, a za to vreme u Rimu bivši vojnik, a sada arhitekta Čezare Marni dobija posao restauracije stare crkve u gradiću Lučeri. Himlerov tim ima zadatak da kroz značajne istorijske artefakte i arheološka otkrića dokaže superiornost i nadmoć arijevske rase. Iz tog razloga Himler šalje u Lučeru svog eksperta, jer su uvereni da se u crkvi krije spis Danteovom rukom napisan, koji bi mogao biti značajan za njihov cilj. Marni dobija zadatak da ih drži na oku u ime italijanske vlade.
Dante u drugom toku fabule saznaje da nada možda nije izgubljena i da se blizu Lučere krije mogući carski naslednik Fridriha II koji bi mogao da im pomogne da oslobode Italiju Anžujaca. Dante odmah polazi tamo i na svome putu sreće i lepu prognanu plemkinju Izoldu, učenu devojku koja će mu biti saputnica i takmac u mnogim učenjačkim raspravama.
Poglavlja koja prate Dantea ispunjena su njegovim kontemplacijama o društvu, životu, književnosti, stvaranju i politici. Dok dalje pratimo njegove avanture, knjiga u velikoj meri prerasta u neku vrstu istorijsko-filozofske studije o Danteovim životnim, verskim i, pre svega, političkim stavovima, te je više zasnovana na intelektualnim dijalozima između likova nego na dinamičnoj akciji. Tako dobijamo vrlo dubok uvid u svetonazor tog pesnika kojeg Italijani smatraju svojim
Šekspirom i istim žarom vole da ga proučavaju kao Englezi svoga barda, te se svaka njegova rečenica, strofa i stih stostruko analiziraju ne bi li se iz njih izvukla skrivena značenja i nova tumačenja. A mi ćemo do kraja romana i raspleta međunarodne špijunske zavrzlame saznati da li je Dante bio od nemačke loze kao što su nacisti pokušavali da dokažu.
Autor: Miroslav Bašić Palković