„Zato što je, kad joj je bilo osam godina, moja sestra nestala. U to vreme mislio sam da je to nešto najgore na svetu što je moglo da se dogodi.“
„Nestanak Eni Torn“ je drugi po redu roman autorke Si Džej Tjudor. Njen prvenac, „
Čiča Gliša“, našao se na bestseler listi Sandej Tajmsa, i za knjige u mekom i u tvrdom povezu. Njen stil pisanja je upoređivan sa onim Stivena Kinga, koji je sam prokomentarisao: „Ukoliko vam se dopada ono što ja radim, svideće vam se i ovo.“
Roman „
Čiča Gliša“, pored toga što je izuzetno dobro prihvaćen, postigao je gromovit uspeh i nametnuo velika očekivanja od autorkinog sledećeg romana... bez pritiska, molim!
Roman „Nestanak Eni Torn“ uvlači čitaoca direktno u jezivu atmosferu otkrićem dva leša u kolibici jednog malog mesta. Njihova smrt obavijena je misterijom, bez očitog objašnjenja, osim šokantne poruke koja je krvlju ispisana na zidu spavaće sobe.
Džo Torn se vraća u svoje rodno mesto, Arnhil, zbog intervjua za posao u lokalnoj školi, školi koju je sam nekada pohađao. Džoov povratak u Arnhil izazvao je čuđenje kod nekolicine, pošto su se neki od starijih stanovnika sećali šta se davno dogodilo njemu i njegovoj porodici. Džo očito nešto krije i vrlo neodređeno odgovara na pitanja na intervjuu za posao. Međutim, školi nedostaju odgovarajući kandidati, tako da mu odmah nude posao.
Sa Džoom nešto nije u redu. Očigledno je da je zavisnik, a ni život ga nije mazio. Nalazi se u teškoj finansijskoj situaciji, a povratak u rodno mesto, gde je sve pošlo po lošem, Džou deluje kao jedino rešenje kojim bi mogao da prebrodi životnu situaciju koju je sam sebi nametnuo.
Arnhil je stari rudarski grad, a autorka maestralno oslikava mračnu i turobnu atmosferu grada gde je nada umrla, i nad kojim se neprestano nadvija zlokobna senka. Jasno je da u Arnhilu nešto nije kako treba, a Džoovim povratkom stare uspomene i kobni događaji isplivavaju iz zaborava.
Život Džoa Torna i njegove porodice krenuo je nizbrdo 1992. godine. Te godine je njegova mlađa sestra Eni nestala na dva dana. Do tog trenutka, njihovi životi su imali uobičajene uspone i padove, mada su Džoovi školski dani bili nesrećan period njegovog mladog života. Kao večiti autsajder, Džo je stalno bio na meti okrutnih šala i ogovaranja u školi, ali je sreću uvek pronalazio u društvu svoje sestre Eni. Ona je unosila vedrinu u njegov život, što mu je postojanje činilo podnošljivim. Kako je Džo stupao u tinejdžerske godine, sve se više družio sa otpadnicima, grupicom tinejdžera sklonih nevoljama i provodu, koji su naposletku naveli Džoa na loše životne odluke.
Jedne večeri, Eni je nestala pod zlosutnim okolnostima. Svi su bili uzrujani i potraga je odmah pokrenuta, mada to nije pomoglo. Niko nije uspeo da je locira. Nakon četrdeset i osam sati, Eni je pronađena, u pidžami, pomalo neuredna i, naizgled, bez ikakvih povreda i trauma. Kako su dani prolazili, Džo je počeo da primećuje da sa Eni ipak nešto nije u redu. Njeno ponašanje i postupci su izazivali u njemu jezu i uverenje da joj se dogodilo nešto loše.
„
Nešto se dogodilo mojoj sestri. Ne umem da objasnim šta. Samo znam da, kad se vratila, nije više bila ista. To nije bila
moja Eni...“
Autorka Si Džej Tjudor vodi čitaoce na intrigantno, mračno i jezivo putovanje, u toku kog se polako otkriva šta se zaista dogodilo sa Eni Torn... pa, ne baš sasvim! I u tome i jeste poenta, što se u ovoj knjizi razvija napetost i osećaj jeze koja vam prolazi niz kičmu, prisiljavajući čitaoca da sam donosi zaključke. Nafilovan zlokobnim preokretima i pretećim slikama, čitalac će se obresti u leglu košmara i besanih noći.
Mislim da nije primereno da autorku poredim sa Stivenom Kingom, s obzirom na to da njegova dela nisam čitala, ali mnogo njih je Si Džej Tjudor poredilo sa njim nakon što su pročitali „
Čiča Glišu“.
Roman „Nestanak Eni Torn“ opisuju kao „triler koji će vas držati budnim cele noći i zbog kog će vam žmarci prolaziti niz kičmu“. A zapravo je kombinacija različitih žanrova. To je horor. Misterija. Triler. Psihološki triler. Uklapajući sve to zajedno, Si Džej Tjudor još jednom pogađa u metu čija će vas priča garantovano uznemiriti i uzburkati vam misli. Gde li će nas samo ova autorka sledeći put odvesti?
Jeziv! Uznemirujuć! Stravičan! To je konačna presuda.
Izvor: swirlandthread.com
Prevod: Aleksandra Branković