Ako ste pročitali „
Sreća je piti čaj s tobom“, „
Bazar tufnaste zebre“ ili „
Na kraju sveta s pingvinima“, i kojim slučajem tragate za novom pozitivističkom, toplom pričom, sličnog nadahnjujućeg žanra, nova knjiga „
Književni klub knjigomrzaca“
Grečen Entoni, upravo je ta vrsta veselog romana koja će vas oraspoložiti i rasteretiti svojim laganim humorom i očaravajućim stilom. Nastanak ove knjige bio je vrlo zanimljiv, pošto je autorka zapravo anegdote i čitalačke dogodovštine brižljivo pokupljene od svojih omiljenih bibliotekara i knjižara pretočila u priču koja nam otkriva svet skriven iza nama toliko omiljenih knjižarskih polica od kojih ponekad satima ne možemo da se maknemo birajući novo omiljeno štivo za čitanje. Iako u hramovima knjige obično vladaju mir, red i tišina, otkrićemo da se u tom svetu mogu kriti i mnoga uzbuđenja, porodične spletke i neočekivani zapleti.
Priču otvara knjižarka Irma koja, pošto je ostala bez svog poslovnog partnera Eliota, odlučuje da proda zajedničku knjižaru sumnjivim investitorima i to takoreći budzašto i preko noći. Ali da ne bi sve teklo glatko i po planu, njene ćerke Bri i Lejni i partner njenog saradnika Tom, nimalo nisu oduševljeni Irminom naprasnom odlukom o prodaji i odlučuju da učine sve što je u njihovoj moći da spreče da njihova voljena prodavnica knjiga ode u tuđe ruke. A to podrazumeva čitav jedan intrigantan, ali i šašav, spektar taktičkih metoda i strategija: ogovaranja, spletkarenja, širenje tračerske mreže, lukave sabotaže i prepredene diverzije, sitna i krupnija lažuckanja i tome slične ujdurme i psine.
Dok Lejni porodične odnose održava u blaženoj, kako kaže – homeostazi, živeći tri hiljade kilometara podalje od majke, Bri je s majkom bliža i prisnija, ali 45 dana pre zatvaranja mamine knjižare, kada i otpočinje radnja romana, nijedna ne želi da se proda ta radnja koja je bila njihova sigurna luka tokom detinjstva. Prateći priče mušterija koje dolaze u knjižaru s najblesavijim molbama i zahtevima, saznajemo da je
Iznad duge bila isto tako utočište i pribežište za mnogobrojne čitaoce, jer je pokojni Eliot bio pravi čarobnjak u preporučivanju knjiga ljudima koji obično ne čitaju. Čak je pisao i bilten za one koji se iz raznoraznih razloga osećaju udaljeni ili isključeni iz sveta knjiga. Njegov bilten
Književni klub knjigomrzaca dat je u nastavcima između poglavlja i u samoj knjizi, te će čitaoci i sami moći da uživaju u njegovim preporukama (knjiga koje zaista postoje) i možda usput i pokupiti neki zanimljivi naslov za čitanje koji su ranije propustili.
Priča će nam predstaviti i Toma, životnog partnera pokojnog Eliota, koji se bori s gubitkom voljenog čoveka i pomišlju na buduće dane u kojima će se buditi bez svoje srodne duše pored sebe. Osim s bolom, mora da se nosi i s pravnim nedaćama i nepravdama, jer Eliot nije ostavio testament, a njihova država ne priznaje prava vanbračnih partnera. Zanimljivo je da zapravo svi oni imaju i vrlo dobre razloge da knjižaru mrze. Lejni jer ju je majka zbog nje (vazda rasejana, nemarna i razbarušena) zanemarivala i ostavila joj više životnih kompleksa nego što ima knjiga u njenoj radnji. Tom zato što je Eliotu ona očito bila važnija i preča od njega pa, brinući o prodaji i čitaocima, nije stigao da zbrine sopstvenog ljubavnika, ostavljajući ga u problemima do guše.
Humoru u romanu doprinose i zaista šarenoliki zahtevi kupaca u knjižari poput bake koja bi svom unučetu kupila knjigu o kubizmu za četvorogodišnjake, ako tako nešto uopšte postoji, nema veze što mali još ne zna da čita!
Uz porodična otkrovenja i lična duševna prosvetljenja, priča će dovesti naše junake kako do raspleta glavne fabule, tako i do raspleta njihovih životnih zavrzlama koje su im delovale nerešivo. Brzopotezna na šaljivosti kao iskusni revolveraš na obaraču i dubokoumna u dočaravanju psiholoških portreta čitave galerije interesantnih i upečatljivih likova, Grečen Entoni svakom vrcavo osmišljenom rečenicom uspeće da vam razvuče osmeh na licu, razveseli vas i dobrano zabavi.
Autor: Miroslav Bašić Palković