Godina je 1987. i Benedeta Silva se suočava sa do sada najvećim izazovom u životu – počinje da predaje u jednoj školi u siromašnom delu južne Lujzijane. Nedavno je raskinula sa verenikom, nema podršku porodice i potpuno je sama. Njen novi iznajmljeni dom prokišnjava, na bankovnom računu nema ni pare, a njeni novi učenici kao da su se urotili da joj dođu glave.
Kada ubedi Baku T, svojevrsnu legendu gradića Ogastin, da poseti školu i pred njenim razredom govori o istoriji tog kraja, Beni konačno uspeva da pronađe zajednički jezik sa učenicima. Međutim, samim tim što je decu zainteresovala za lokalnu istoriju, ona izaziva negativnu reakciju odraslih. To je tema o kojoj niko ne želi da razmišlja, a kamoli razgovara, budući da su svi manje-više svesni problematične prošlosti, kao i činjenice da jedan deo gradića leži na zemljištu nekadašnje plantaže.
Godina je 1875. i Hani Goset se nada da će konačno moći da uživa u slobodi na imanju na kome su članovi njene porodice godinama radili kao robovi. Na njenu žalost, stari gospodar Goset je odsutan – niko zapravo ne zna da li je uopšte živ – a članovi njegove porodice počinju da preturaju po kući u potrazi za papirima iz kojih će saznati ko je naslednik plantaže i kakva je sudbina očekuje. Gosetove ćerke – jedna zvanična, a druga vanbračna – počinju da sarađuju kako bi otkrile šta se dogodilo sa testamentom njihovog oca. Hani im se pridružuje u želji da, zarad dobra svoje porodice, sazna šta će se desiti sa plantažom. Ubeđene da će pronaći čoveka koji u svojim rukama drži ključ njihove budućnosti, tri nevoljne saputnice odlaze u Teksas.
Ove dve paralelno ispričane priče upoznaju nas sa junakinjama koje, suočavajući se sa životnim iskušenjima, otkrivaju da su snažnije nego što su mislile, da su vredne ljubavi za kojom čeznu i da spone koje nas povezuju dolaze u raznim oblicima i veličinama. I što je najvažnije: naše životne priče su važne i moraju se ispričati.
Ovaj sjajni roman vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim: plakaćete, besneti na nepravdu i sa oduševljenjem i nevericom pratiti kako život spaja ljude. Pronaći ćete u njemu mnoštvo priča, isprepletenih pripovesti o ljudima i mestima zahvaljujući kojima su postali ono što su. Njegova autorka majstorski tka priču koja pred našim očima oživljava jedan tužan i uznemirujuć period američke istorije. Ona nam dočarava snagu i istrajnost žena koje nose takve priče i žive ih.
„
Knjiga izgubljenih prijatelja“ je u suštini roman o porodicama koje se međusobno traže. Njegovi junaci vas vode na jedinstveno putovanje i vi sve vreme imate utisak da živite u njihovom svetu i dišete isti vazduh. Iako je potresan i pun bola, iz njega zrače radost i optimizam. Savršeno opravdanje da se sklupčate na kauču i čitate.
Autor: Ejmi Gvjazdovski
Izvor: bookreporter.com
Prevod: Jelena Tanasković