Petnaestogodišnja pijanistkinja Klara Vik, koju je 1830. godine muzička javnost prozvala „čudom od deteta“, puni koncertne dvorane gde god da se pojavi. Sva ta pažnja, međutim, devojci ne znači mnogo, jer ona je zainteresovana samo za jedno: Roberta Šumana. Ona ga voli svim svojim srcem i u dubini duše zna da želi da se uda za njega, bez obzira na posledice. Mladi kompozitor stiče sve veću popularnost, a njegova revolucionarna, moderna muzika preti da jednom zasvagda okonča eru Mocarta i Betovena. Ali Klarin otac, čovek kome Klara duguje svoju karijeru i koga voli najviše na svetu, ne želi ni da čuje za Šumana. Sukob između oca i ćerke se s vremenom rasplamsava, jaz između njih raste, a Klara će morati da se pomiri sa činjenicom da njen život neće izgledati onako kako je zamišljala.
„Klara Šuman, supruga Roberta Šumana, takođe je svirala klavir, ali njen muž to nije uvek odobravao.“ Ova netačna rečenica mnogima je dobro poznata. Većina ju je čula u okviru nastave muzičkog vaspitanja. Čitajući knjigu
Beate Rigirt, shvatila sam da je Klara Šuman bila daleko više od „supruge Roberta Šumana“. Klara i Robert su bili profesionalni i životni partneri. Roberta je paraliza sprečavala da nastupa i uglavnom se bavio komponovanjem, ali Klara je ta koja je držala koncerte širom Evrope. Čini se čak da je bila daleko prisutnija na muzičkoj sceni i angažovanija od njega. Saznala sam i mnogo toga novog o Šumanovom životu, a ono što sam pročitala potvrdilo je moj stav da je granica između genijalnosti i ludila veoma tanka. U romanu se pojavljuju i mnogi drugi slavni muzičari poput Lista, Šopena, Mendelsona itd. Klara je sarađivala sa mnogima od njih i svi oni su je duboko cenili i poštovali – i kao ženu i kao umetnicu.
Knjiga „
Klara Šuman i muzika ljubavi“ toliko mi se dopala da je gotovo nisam ispuštala iz ruku. Toplo preporučujem da je pročitate. Ako vas ne zanima istorijski aspekt, ljubavna priča će vam se sigurno svideti.
Izvor: goodreads.com
Prevod: Jelena Tanasković