Kler Hejvud, stručnjak za antički svet, donosi nam priču o spartanskim princezama, sestrama Heleni i Klitemnestri, koje su ključni akteri u propasti Troje. U središtu te propasti nalazi se Helena, čija je lepota nadaleko čuvena i zbog koje je, prema legendi, isplovilo hiljadu brodova. Autorka u svojim zabeleškama objašnjava: „U ‘
Kćeri Sparte’ utkala sam arheološke dokaze u mitološku tradiciju, ali sam izmaštala i novu priču koja bi popunila praznine u oba ova sistema. U suštini, u romanu nisam prepričavala sam rat, već sam pripovedala o privatnom životu Helene i Klitemnestre, dve junakinje koje nisu, čini mi se, prigodno ili pravedno predstavljene u drevnim izvorima.“
„Kćeri Sparte“ je omamljujuća priča koja oslikava intimne živote i status žena, kulturološke norme i očekivanja, kao i brutalnost koja je ispoljavana u svim društvenim aspektima antičkog sveta. Helena i Klitemnestra imaju blizak i privržen odnos koji prožima ceo roman, koji je i spona koja im omogućava da ostanu trezvene i fokusirane kada se nađu na teškim mukama. Priču pripovedaju obe sestre, što doprinosi glavnoj temi koja ukazuje na to da su žene nekada bile cenjene samo zbog njihove lepote i mogućnosti da podare naslednika. Iako su glavne junakinje privilegovane i plave krvi, njihov život je težak i ugnjetavan – premda ćete lako saosećati sa njihovim nedaćama, ali ćete takođe preispitati sve predstave koje ste imali o istoriji antičke Grčke.
Akademsko iskustvo Hejvudove ovom romanu pridodaje pregršt detalja, poput mozaika, koji doprinose dramatičnosti radnje. Legenda o Trojanskom ratu i lepoj Heleni svima je poznata, premda je Helena uvek imala sporednu ulogu kao katalizator dešavanja. Sada, zahvaljujući ovom izvrsnom štivu, konačno možemo da čujemo Helenin glas i glas njene starije sestre, čime ova antička priča dobija novo ruho. Nasuprot sestrama, muškarci koji se bore za tu
jednu ženu dobijaju novu dimenziju što prigušuje vekovima pripisivanu im slavu, otkrivajući divljaštvo koje često prati moć i kontrolu. Obožavam fiktivne adaptacije istorijskih događaja, a Kler Hejvud je u tome potpuno uspela.
Izvor: thelitbuzz.com
Prevod: Aleksandra Branković