Nakon prethodnog, veoma čitanog romana
Zagrli Mesec, za koji je nagrađena književnim priznanjima „Gordana Brajović“ i „Mali princ“,
Danica Bogojević (Užice, 1982) nedavno je objavila roman
#izazov koji se toplo, na veoma sugestivan način, ponovo obraća probirljivoj tinejdžerskoj publici.
Na stranicama najnovijeg dela Danica Bogojević se bavi veoma složenim i protivurečnim pitanjima sa kojima se bolno suočava generacija čije je odrastanje, pa i sveukupan razvoj njihove ličnosti, presudno obeležila tehnološka ekspanzija.
Kakve su posledice toga što su deca, prerano dobivši u ruke smart telefone, najpre upoznala virtuelni svet, a tek potom se suočila sa realnošću? Da li nam strategija video-igre može pomoći da rešimo stvarni problem u životu? Šta se dešava kada se mladi ljudi, koji na društvenim mrežama svakodnevno prate i odgovaraju na izazove, zaista nađu pred ozbiljnim, životnim izazovima? ˗ samo su neka od njih. U najnovijem ostvarenju Danice Bogojević mesto gde se dotiču realni i, u životu mladih, mnogo dominantniji, virtuelni svet postaje istinsko poprište na kome se odigravaju ozbiljni sukobi, kako među vršnjacima, tako i među pripadnicima različitih generacija. To je prostor na kome se mlado, nedovoljno zrelo, veoma suptilno biće suočava prevashodno sa samim sobom, sa svojim željama, htenjima, darovima i osujećenostima, ali i sa izrazitom nepodudarnošću između humanih ideja i devijantnosti koje su u društvu poljuljanih vrednosti proglašene za najviše vrednosti.
Glavna junakinja romana Ema kao i njeni drugari Tina i Strahinja, svakodnevno se boreći sa imperativom savršenstva koji nameću društvene mreže, sa pobedama i porazima u video-igrama, kao i kvaziizazovima na kojima učestvuju, naučiće, kroz duhovitu i zanimljivo ispripovedanu priču Danice Bogojević, da se izbore za vlastite vrednosti, da se nose sa gubicima i odgovore na istinske, životne izazove pred kojima će se naći.
Ema, glavna junakinja romana
#izazov, nalazi se u dobu kada sve može da poljulja ionako krhko samopuzdanje: i akna, i neposlušni pramen kose i šarene cipele u koje, kako se čini vlasnici, svi gledaju sa podsmehom i zajedljivim komentarima. Devojčica koja ne raste u materijalnom obilju, već u porodici gde oboje roditelja svoj posao obavljaju sa velikom posvećenoću, i sama je zaokupljena znanjem i ljubavlju prema fizici i likovnoj umetnosti, pri čemu su za nju radost istraživanja i stvaranja neuporedivo važnije od ostvarenja visoko postavljenih ambicija. Ema, kao i svi njeni vršnjaci, traži svoje mesto u svetu, i uprkos ljubavi i razumevanju koje ima u porodici, uprkos dugogodišnjem drugarstvu sa Tinom i Strahinjom, čini joj se da je, u sredini u kojoj vladaju agresija i gnev, istinski neshvaćena. U svojim preispitivanjima i neprkidnim monolozima Ema, drugačija od većine vršnjaka koji se formiraju po modnim i drugim diktatima socijalnih mreža, nastoji da prevaziđe svoju pasivnost i da se suoči sa grupom osionih dečaka koji zlostavljaju i nju, ali i mnoge druge. To će učiniti na njihovom terenu ˗ pobedivši ih na turniru u gejmingu, koji joj je do tada bio sasvim nepoznat. Zakoni fizike, ali i misli njene omiljene slikarke Fride Kalo, čija će je izuzetna umetnost, borbenost, istrajnost i hrabrost snažno nadahnuti, predusretljivost njenih suseda, penzionera Simića, kao i dobre namere tajnog pomoćnika, pomoći će joj ne samo da porazi nadmoćnu ekipu već i da uvidi vlastite greške, bolno se suoči sa njima i preuzme odgovornost za njih.
Roman
#izazov je delo koje će, bez sumnje, voleti adolescenti zbog topline, šarma i prividne lakoće pripovedanja o problemima koji su premrežili čitav njihov svetu, ali ne samo oni. Sasvim sigurno u njemu će uživati i odrasli, iako su putem koji se od detinjstva do mladosti prelazi samo jednom, prevalili odgovarajući na sasvim druge i drugačije izazove. Ali kako bi mudro rekla Frida Kalo, osmehnuvši se glavnoj junakinji ovog dela:
Svako ima samo svoj izazov. Roman Danice Bogojević svojim plemenitim i ohrabrujućim porukama svoje čitaoce podstiče da prepoznaju onaj svoj, istinski važan i preobražavajući izazov a da pri tome imaju sluha i razumevanja za probleme drugih ljudi sa kojima čine jedinstven i nedeljiv svet. Samo tako, samo uz pomoć drugih i pomažući one kojima je to potrebno, svi neprestano odgovaramo na jedan od najtežih izazova koji su nam, bez obzira na vreme u kome živimo, zauvek postavljeni.
Autor: Olivera Nedeljković