Heroj. Epska reč koja je odvajkada simbolizovala herojstvo, prkos, volju da se po cenu života i životnog komfora suprostavi zlodelima osmanskih zavojevača, ponajviše domaćih poturica. Nažalost, vremenom je ova reč dobila i pežorativno značenje. Naročito između dva svetska rata kada su se hajducima nazivali i odmetnici od zakona i vlasti, drumski razbojnici, ubice i pljačkaši.
Još od Svetolika Rankovića i njegovog „Gorskog cara“ gotovo da se ovom temom niko nije pozabavio do
Ivana Zlatkovića i romana „
I živ i mrtav“ (Laguna, 2020). Prateći istinitu priču iz okoline Aranđelovca, autor nam verno dočarava jedno zlosrećno vreme i zlehude sudbine kako žrtava tako i samih počinioca. Zlatković nas upoznaje sa surovim ljudima koji, suočeni sa ustrojenom sistemskom nepravdom u kojoj najmoćniji i najbogatiji, zaštićeni zakonom i represalijama državnog aparata nedodirljivi, čine zločine prema slabima i nemoćnima, sami uzimaju pravdu u svoje ruke.
Bez želje da zločince na bilo koji način abolira, autor nas vodi kroz sela podno Bukulje opisujući događaje, usude i ljude, svodeći priču na aksiom da je zločin uvek zločin, bez obzira na to da li se čini u ime Zakona ili protivu njega. Preporuka.
Autor: Vlada Arsić