Iako je život u posleratnoj Francuskoj pun izazova i poteškoća, njeno stanovništvo ipak oseća duboku čežnju za elegancijom i lepotom. Negde u to vreme dvadesetjednogodišnja Selestina stiže u Pariz, bežeći od ograničenja malograđanskog života u unutrašnjosti. U prestonici sreće modnog kreatora Kristijana Diora, kod koga se zapošljava kao domaćica. Selestina inspiriše Diora svojom urođenom gracioznošću, i on uskoro postiže svetsku slavu. Posle nekoliko neuspeha Selestina u Parizu pronalazi ljubav. Očaravajući stil pisanja
Anjes Gabrijel i živopisni likovi koje je stvorila odmah su me uvukli u priču i držali moju pažnju od prve do poslednje stranice.
Likovi koje upoznajemo u romanu su dobro razrađeni i puni života. Sa glavnom junakinjom Selestinom, koja beži od neželjene veridbe i nerazumevanja okruženja u normandijskoj provinciji, čitalac se lako positovećuje. Ona je mlada žena koja pokazuje veliku hrabrost napuštajući sve što joj je do tada bilo poznato i polažući nade u neizvesnu budućnost, što je u to vreme bilo krajnje neuobičajeno. Ali krajnje neuobičajeno je bilo i gledati preko ramena Kristijana Diora i posmatrati ga kako zaboravlja svet oko sebe, u potpunosti se prepuštajući kreativnom procesu. Tek sam čitajući ovu knjigu shvatila koliko je težak posao modnog dizajnera, pogotovo vrhunskog, i koliko je rada i ljudi potrebno da bi se pripremila samo jedna modna kolekcija. Svet mode je nepredvidiv, a uspeh nikada nije zagarantovan.
Roman „
Hvala, gospodine Diore“ mi se veoma dopao i toplo ga preporučujem svima.
Izvor: thalia.de
Prevod: Jelena Tanasković