„Moja revolucija se odigrava u meni. Ja sam revolucija.“
Svi je znaju, svi je vole. Uzor je velikom broju žena. Ali kakva je zapravo bila Frida Kalo, umetnica koju zbog principijelnosti, istrajnosti i borbenog duha mnogi smatraju idealnim revolucionarom? Kako je postala ikona i šta je čini tako posebnom?
Ne želeći da njena knjiga završi kao samo još jedna stavka na dugom spisku suvoparnih biografija, autorka
Karolin Bernard je uložila mnogo truda u pisanje ovog sjajnog romana. Njen rad i posvećenost su se isplatili i sada se u našim rukama nalazi ulaznica u život slavne slikarke ispunjen čudesnim bojama. Već posle nekoliko stranica nam, naravno, postaje jasno da Fridin životni put nije bio nimalo lak i da je najvećim delom bio ispunjen ozbiljnim zdravstvenim problemima, ljubavnim jadima, poražavajućim gubicima i neizvesnošću. Pa ipak, pitanje je da li bi bez svih tih izazova izrasla u ličnost kojoj se divio i divi tako veliki broj ljudi.
Budući da sam i sama veliki obožavalac ove fascinantne, hrabre žene, znala sam da knjigu Karolin Bernard nikako ne smem propustiti. Malo je reći da se nisam razočarala. Ovo je, po mom mišljenju, izvanredno napisan roman koji vas u toj meri približava iskustvima Fride Kalo da ponekad imate utisak da možete da je dodirnete. Uranjate u njen svet, posmatrate ga kroz njene oči, volite, radujete se, patite i tugujete sa njom.
U želji da se bolje upozna sa životom svoje heroine, autorka je još 1992. godine prvi put posetila Meksiko. „Frida Kalo je neprestano iskrsavala u mom životu i u jednom trenutku sam pomislila da možda ne bi bilo loše da o njoj napišem knjigu“, priča ona. „Pripremajući se za pisanje, saznala sam pregršt novih, do tada nepoznatih detalja. Uživala sam u njenim avanturama i patila sa njom. Ovaj roman je proistekao iz tog iskustva.“ Navodi i da joj je bilo veoma važno da se u najvećoj mogućoj meri pridržava slikarkine biografije: „Ovde čitate moju interpretaciju stvarnih događaja.“
Sve počinje užasnom autobuskom nesrećom posle koje Frida biva podvrgnuta višestrukim operacijama i ubrzo zaboravlja kako izgleda život bez fizičkog bola. Tokom narednih nekoliko meseci vezana je za krevet i postepeno tone u depresiju, ali zahvaljujući ocu, takođe slikaru, uspeva da pronađe spas u umetnosti. Kako bi joj pomogao, otac kači ogledalo iznad njenog kreveta i ona počinje da slika ono što vidi – sebe. I tako u mraku beznađa počinju da se naziru prvi nagoveštaji jedne blistave karijere. Posle izvesnog vremena Frida se zaljubljuje u dvadeset godina starijeg Dijega Riveru, u to vreme najpopularnijeg slikara u Meksiku. Dijego joj pruža podršku i podstiče je da svoj dar podeli sa publikom. Ubrzo stupaju u brak i ona počinje da ga prati na putovanjima. Ali zbog odanosti mužu, Frida često zaboravlja da misli na sebe.
Ovaj roman prikazuje život Fride Kalo bez ulepšavanja. Mi smo sve vreme svedoci njene patnje i bola, dodatno produbljenih Dijegovim neverstvima i brojnim pobačajima. Ali Frida je jaka i ne traži ničije sažaljenje. Ništa je ne može pokolebati.
„Slikanje i Dijego su moj život. [...] Moje slike su me više puta sprečile da poludim. Pomogle su mi da prevaziđem svoju tugu, svoj bol, svoju patnju. [...] Kada nisam bila u stanju da se prepoznam, uvek bih se ponovo pronašla u svojim slikama, u bezbrojnim autoportretima koje sam naslikala.“
Roman „
Frida Kalo i boje života“ toplo preporučujem svakome ko želi da sazna nešto više o kratkom ali upečatljivom životu slavne meksičke umetnice.
Autor: Ajlin Abe
Izvor: leipzigerlerche.com
Prevod: Jelena Tanasković