Roman „Druga strana“ autora Alfreda Kubina, koji je već po objavljivanju 1909. godine doživeo izuzetan uspeh, poslednjih godina stiče novu popularnost i mnogi ga svrstavaju rame uz rame sa klasicima žanra kao što su „Golem“ Gustava Majrinka i „Zamak“ Franca Kafke.
Radnja počinje tako što u minhenski stan neimenovanog pripovedača – po zanimanju slikara i ilustratora, kao što je bio i pisac ove knjige – stiže tajanstveni izaslanik koji mu uručuje poziv da se preseli u državu po imenu Carstvo snova. Glavni junak priče u prvom trenutku pretpostavlja da je nepoznati posetilac pomerio pameću, ali sve se menja kada mu ovaj uruči ček na više od stotinu hiljada maraka. Carstvo snova je tvorevina Klausa Patere, pripovedačevog nekadašnjeg školskog druga, i smešteno je u centralnoj Aziji. Patera je zemljište kupio novcem nasleđenim od bogatog Kineza koga je sreo tokom svojih mladalačkih putovanja. Perlu, prestonicu Carstva, opremio je građevinama i predmetima prenetim iz evropskih zemalja. Stanovništvo nove države uglavnom sačinjavaju osobenjaci i čudaci regrutovani širom Starog kontinenta.
Pripovedač i njegova supruga prihvataju ponudu i kreću na putovanje. Međutim, po dolasku na odredište njihov novac biva zaplenjen i ubrzo shvataju da će „zemlju snova“ biti nemoguće napustiti. Komunikacija sa spoljnim svetom je nemoguća. Patera vlada državom kao božanstvo kome odani podanici iskazuju poštovanje izvođenjem neobičnih verskih rituala. Svakome od njih je u izvesnoj meri ispran mozak. Vladar nikada ne prima posetioce, a administracija i ekonomija su u užasnom stanju. Osim toga, sunce nikada ne sija i Perla je neprestano pokrivena maglom koja svemu daje depresivnu sivu boju.
Iako u početku uspevaju da se uklope, život pridošlica nije idealan, a situacija se vremenom pogoršava. Ostavši sam posle ženine smrti od gripa, pripovedač odlazi u predgrađe u kome obitava drevno pleme plavookih starosedelaca Carstva snova. Za to vreme, dolazak američkog bogataša Herkulesa Bela najavljuje velike promene u Perli. Patera postepeno gubi podršku, a grad je na ivici pobune: uslovi za život su sve gori, sve truli i propada, stanovništvo umire na sve strane, brišu se granice civilizovanog ponašanja.
Kubinova priča obojena je ekspresionističkim i nadrealističkim simbolizmom. Metafizika, psihologija i gnostička filozofija prepliću se i prožimaju. Veliki deo knjige je, poput Paterine Perle, uronjen u maglu i izmiče jasnom dešifrovanju, što nimalo neće goditi površnom čitaocu. Ukratko, ovo je fascinantna knjiga koja će vas navesti na razmišljanje. Ona možda ne dostiže nivo „Golema“ ili „Zamka“, ali takva poređenja su ionako besmislena. Reč je o jedinstvenom delu koje nikako ne smete propustiti.
Autor: Tim Jungeblut
Izvor: freitag.de
Prevod: Jelena Tanasković