Roman Pem Dženof, „
Devojke iz pariskih senki“, koji se našao na Njujork Tajmsovog listi najprodavanijih naslova, zasnovan je na događajima koji su se odigrali iza neprijateljskih redova tokom burnih dana Drugog svetskog rata.
Grejs Hili, ratna udovica, rešila je da pokupi komadiće svog razbijenog života. Pošto je već kasnila na posao, užurbano se probijala kroz poplavu putnika jureći kroz ogromnu Grand central stanicu. Njena žurba je iznenada prekinuta kada je posrnula preko napuštenog kofera koji je virio iza klupe. Ljuta na onoga ko je nehajno ostavio kofer, Grejs je osmotrila hodnik da vidi da li neko prilazi da ga uzme. Ne videvši nikoga da ide ka klupi, krišom je otključala dvostruke reze uredno spakovanog kofera i među uobičajenim ženskim odevnim predmetima našla neotvoren koverat. Uprkos ustezanju da još više naruši nečiju privatnost, nije odolela da ga ne otvori. U kovertu su bile fotografije 12 žena, za koje je kasnije otkrila da su agentkinje britanske Uprave za specijalne operacije (SOE). Sve žene su imale zajedničku misiju; da špijuniraju, sabotiraju i izviđaju iza neprijateljskih redova u okupiranoj Evropi.
Lica na fotografijama su poslužila kao odskočna daska za otkrivanje njihovih priča. Grejs će kasnije saznati da su žene, koje su muške kolege podrugljivo zvale „devojke“, bile sve osim toga. Bile su heroji. Njihova predvodnica se zvala Eleanor Totenberg, ali svi su je zvali Trig. Bila je poljska Jevrejka i mudro je promenila prezime iz Totenberg u „prihvatljivije“ ime koje zvuči britanski, Trig. Kao sekretaricu ju je angažovao direktor SOE. Njena fanatična želja da pobedi naciste ohrabrila ju je da ga zamoli da joj dozvoli da aktivnije učestvuje u porazu monstruoznog režima. Tražila je odrešene ruke da otpočne, regrutuje i obuči prve ženske kadrove za organizaciju. Trig je uspela da ubedi direktora. Naravno, na fotografijama su bila samo lica Triginih regruta, ali Grejs je bila odlučna da otkrije priču iza svakog od njih. U nadi da će pronaći više informacija, okrenula je fotografije da vidi da li nešto piše na poleđini. Našla je samo njihova imena. S vremenom Grejs uspeva da sazna više intimnih detalja o životima nekoliko mladih žena. Sve su volontirale da uđu u opasnu F sekciju severne Francuske pod nacističkom okupacijom. Njihova primarna misija je bila da prenose informacije o kretanju neprijateljskih zaliha i trupa, informacija od vitalnog zbačaja za Saveznike pred njihovu invaziju Evrope. Šanse da će „devojke“ preživeti su u najboljem slučaju bile neizvesne, ali ih to nije pokolebalo. Čitalac prati avanture žena kao što je nesalomiva Džodi čiji su podvizi bili legendarni, i neustrašive Mari koja govori francuski, samohrane majke čije su lojalnost i posvećenost cilju bile za primer.
Roman autorke Pem Dženof je koliko uzbudljiv, toliko i dirljiv. Odaje počast ženama koje su tajno i hrabro pomagale saveznicima da poraze naciste tokom onih mračnih i opasnih dana. To je istorijski roman koji se čita kao triler-misterija, i teško ga je ostaviti kada počnete da čitate.
Preuzeto sa: blogs.timesofisrael.com
Prevod: Borivoje Dožudić