„
Božićna knjižara“ je preslatka, praznična knjiga o ženi koja pronalazi svoje mesto koje joj je oduvek bilo suđeno. Ljubitelji
Dženi Kolgan prepoznaće poneke motive, ali i neke od njenih pređašnjih likova. Dakle, ništa vas ne može sprečiti da uživate u ovoj knjizi.
Karmen Hogan radi u robnoj kući
Daunston još od vremena kada je išla u školu. Iako je već duže vreme svesna da je radnja u problemima, ipak će se mnogo razočarati kada dobije otkaz. Pošto nema ušteđevinu i ne može da nađe posao u malom gradu u kome živi, Karmen je prinuđena da se vrati kod svojih roditelja. Oni je obožavaju, ali se majci ne dopada sudbina ćerke koja je ostala i bez kuće i bez posla. U očajanju, moli svoju stariju ćerku Sofiju, koja je uspešan advokat, da pronađe Karmen nov posao.
Sofiji nije jasno šta njena majka očekuje od nje da uradi. Karmenina karijera u maloprodaji teško da bi mogla da je kvalifikuje za posao u advokatskoj kancelariji. A onda joj je sinula sjajna ideja: gospodin Makredi, njen klijent koji poseduje staru knjižaru, mora da poboljša poslovanje svoje radnje u narednih nekoliko meseci ili će izgubiti sve. Karmenino iskustvo, koje je stekla radeći na blagajni u
Daunstonu, sigurno može poslužiti i pri prodaji knjiga, čime će pomoći starcu da spase svoj biznis.
Karmen nije baš oduševljena što će se preseliti u Edinburg, u Sofijinu savršenu kuću, što će morati da pomaže sestri oko troje savršene dece i što će morati da izigrava bebisiterku starijem čoveku sa propalim preduzećem. Ubrzo otkriva da se ipak odlično slaže sa svojim nećakinjama i nećakom, da ima dara za prodaju knjiga – i da zapravo postoje trenuci u kojima se skoro pa slaže sa svojom savršenom sestrom. Karmenin nekadašnji život je razbijen u paramparčad, a da li će uspeti da iskoristi drugu šansu?
Ljubitelji romana Dženi Kolgan već znaju da je glavna karika u njenim romanima tip heroine koji ja nazivam „haotična Pepeljuga“ – to su devojke čije priče počinju strašnom nedaćom, da bi na kraju našle spas u tome što pronalaze svoje mesto, koje im je od samog početka bilo namenjeno. U slučaju Karmen, knjižara gospodina Makredija je upravo to. Upoznavši dušu koja je još izgubljenija od nje same – i shvativši da zaista mora nešto da preduzme ili će zauvek služiti Sofiji kao pomoćna dadilja – ona se hvata ukoštac sa pretvaranjem prašnjave, vlažne, neuredne prodavnice u šarmantnu, neobičnu, malu radnju koja (baš na vreme za praznike) u ponudi ima jedinstvene i prelepe božićne knjige. Ispostaviće se da će joj junak knjige „
Mala knjižara na obali“ Remzi Erkart biti od velike pomoći u ovom poduhvatu. Prilikom kupovine imanja Remzi pronalazi predivne božićne klasike koje baš Karmen može da proda. Te knjige su prožete duhom nostalgije, i samim tim su savršene za imućne klijente koji posećuju živopisni kraj u kom se nalazi Makredijeva knjižara.
Pipa, Fibi i Džek, deca Karmenine sestre, prilično vešto uspevaju da se uvuku u srce glavne junakinje, ali i srca čitalaca. Oni nisu savršeni, kako je to Karmen u početku mislila, već prava-pravcata deca: Fibi je poput uplašenog mačeta, Pipa je sveznalica koja voli svima da naređuje, a Džek je opsednut sportom. Njihove mane nisu iritantne, nego simpatične i veoma su bitne za Karmeninu transformaciju iz plačljive žene koja je opsednuta sobom, i koja se ponaša kao razmažena tinejdžerka, u manje cmizdravu i zreliju odraslu osobu.
Podjednako je važno i pomirenje između dve sestre. Karmen je oduvek mislila da je Sofija igrom sreće uspela u životu, ali sada shvata da je zaista naporno radila kako bi stekla sve to što ima. Prevazilaženje problema iz prošlosti i međusobno uvažavanje omogućuje im da pronađu bliskost koja im je uvek delovala nemoguće i nedostižno.
Autorka ima vedar, bezbrižan stil pisanja zbog kog uvek uživam dok čitam njene knjige. Savršeno opisuje život tokom praznika uz primesu svih onih nesavršenosti i užitaka koji su sastavni deo ovog doba godine. Zbog ove knjige sam dobila nezaustavljiv nagon da ukrašavam kuću i pijem kakao.
U priči se kriju dve potencijalne ljubavne priče. Bler Fening je guru za samopomoć čije knjige oduševljavaju publiku širom sveta, a za koga se ispostavlja da je mrzovoljna i narcisoidna osoba. Škotski ogranak Bi-Bi-Sija odlučuje da iskoristi Makredijevu knjižaru kao mesto za snimanje intervjua sa njim, i on počinje neobavezno da flertuje sa Karmen. A tu je i Oki, brazilski kveker koji drži predavanja o drveću na obližnjem univerzitetu. Izuzetno je pametan i šarmantan mladić, a to što je uvek staložen i ljubazan deluje kao savršena ravnoteža za Karmeninu mahnitost i naprasitost. S kojim će se od dvojice momaka Karmen upustiti u vezu, saznaćete tek na samom kraju.
Ovaj roman ima malo ciničniji ton za razliku od autorkinih prethodnih. Jer Karmen je pomalo podrugljiva i voli da kritikuje. Ona otvoreno priznaje da joj ogroman teret leži na ramenima, prvenstveno zbog izbora koje je napravila u životu, ali ima tendenciju da se radije istresa na drugima nego da se prepusti samopreziru. U jednom trenutku ona nekoga pita da li veruje u Boga sa istim nivoom skeptičnog prezira koji bi mogao da se primeni na odraslu osobu koja veruje u Deda Mraza. Knjige o samopomoći, zdrava ishrana za decu i joga dobijaju isti tretman. To je urađeno na duhovit način i, na svu sreću, ona se (malo!) menja, dok se polako miri sa lošim odlukama koje su je dovele u Edinburg, a ponosi dobrim koje je donela otkako tamo živi.
„Božićna knjižara“ Dženi Kolgan je roman koji odiše svim onim karakteristikama koje njeni čitaoci vole. Sasvim sam sigurna da ćete i vi biti oduševljeni. Oni koji nisu ranije čitali njene knjige mogu da se upoznaju i sa „Malom knjižarom na obali“, nećete omanuti.
Autor: Megi Bojd
Izvor: allaboutromance.com
Prevod: Kristijan Vekonj