Izdavačka kuća Laguna iz Beograda i dalje nastavlja sa štampanjem knjiga koje na poseban način osvetljavaju događaje i ličnosti iz naše bliže istorije, koje su i u ono doba izazivale kontroverzu.
Nenad Novak Stefanović je pokušao da kroz roman o ljubavi, kazni i noći koja je promenila istoriju Srbije prikaže odnos dvojice vršnjaka Dragutina Dimitrijevića Apisa i Aleksandra Obrenovića.
Obojica su rođeni u avgustu 1876. godine, u razmaku od tri dana: jedan je postao oficir, a drugi kralj Srbije. U stvaranju ovog dela korišćeni su mnogi dokumenti koji su do sada bili skriveni od očiju javnosti, a mogli su da doprinesu rasvetljavanju odnosa ova dva čoveka, kao i o kobnom događaju iz noći 29. maja 1903. godine. Autoru je bio veoma zanimljiv značaj broja 29, koji je bio koban za dinastiju Obrenović. 29. maja 1868. godine u košutnjačkoj šumi ispaljeni su smrtonosni meci u kneza Mihaila i njegovu rođaku Anku Konstantinović. 29. januara 1901. godine u bečkom stanu umire kralj Milan Obrenović. 29. maja 1903. godine stradaju kralj Aleksandar Obrenović i kraljica Draga. Mnogi se pitaju da li je broj 29 bio zla kob za dinastiju Obrenović.
Nenad Novak Stefanović na veoma pitak a dokumentovan način vodi nas kroz život dva vršnjaka, koji se mogu nazvati i Kainom i Aveljem srpske politike. Oko njih su se nalazili mnogi likovi, koji su na neki način opredelili i njihovu sudbinu, koja je bila veoma turbulentna. U njihovim životima bile su prisutne i jake žene, kojima su možda bili i potčinjeni, ali bilo je tu puno i strasti i ljubavi.
Knjiga „
Apis i Aleksandar“ je veoma zanimljivo štivo i za one koji su upoznati sa srpskom istorijom i politikom tog doba, a posebno za one koji se tek upoznaju sa onim šta je prethodilo kobnom događaju iz noći 29. maja 1903. godine. Sami ti događaji opisani u romanu Nenada Novaka Stefanovića pomažu da se jasnije protumače potonja zbivanja iz srpske istorije.
Na veoma jezgrovit način, blizak ljubitelju istorijskih, ali i ljubavnih romana, autor je dočarao i zakulisne radnje koje su pratile živote Apisa i kralja Aleksandra Obrenovića, da se istorija zapravo ne piše samo na javnoj sceni. S obzirom na to da Nenad Novak Stefanović u svojim delima otkriva mnoge tajne iz srpske istorije, dâ se očekivati neko novo delo koje će nam svojim sadržajem raspršiti mnoge nedoumice.
Autor: Katarina Granata-Savić