Od kada ljudi, i mnoštvo dece, imaju pristup internetu, mnoge izmišljotine i pogrešna verovanja su sve češća. Neka se lako mogu dokazati netačnim (na primer, neki ljudi još uvek veruju da je Zemlja ravna ploča), dok druga baš i ne. Zato je ova knjiga tu da pomogne!
Neke stvari koje se spominju u ovoj knjizi sam učila u školi ove ili prošle godine. Alkalni metali, potencijalna i kinetička energija, atomi, razlika između mase i težine, i slične teme iz fizike i hemije, pa mi je bilo zanimljivo da vidim da li se dobro sećam. Pitanja na koja ova knjiga odgovara su bezmalo komplikovana i teška za razumevanje kada se objasne strogo po definicijama iz školskih udžbenika, ali ova knjiga ima i odgovor na to! Kako ne bi zbunio decu kojima je knjiga namenjena, pisac uspeva da „izvuče“ jednostavnija objašnjenja, i to još više pojasni svakodnevnim primerima i situacijama u kojima su se deca verovatno našla. Na primer, kada treba da se dokaže da se predmeti skupljaju na hladnoći, a šire na toploti, pisac poziva decu da probaju eksperiment kada ne mogu da otvore teglu. Deca treba da je potope u toplu vodu, uz pomoć nekog starijeg, i da probaju da je otvore nakon nekoliko minuta. Tegla će se otvoriti mnogo lakše, jer se poklopac malo raširio!
Skoro svako dete zna za „pravilo 5 sekundi“; kada hrana padne na pod, imaš 5 sekundi da je podigneš pre nego što bakterije do nje dođu. Neki su čuli za mit da pačije kvakanje nema odjek. A neki i za to da pistaći mogu da se zapale odjednom, bez ikakve vatre u blizini. Neki su čuli da je staklo tečno. Ali šta od toga je tačno, a šta ne? Odgovori na ova i još mnogo drugih, jednako zanimljivih pitanja ćete naći u ovoj knjizi. I, verujte mi, odgovore na neka pitanja nećete moći da predvidite.
Autor: Tisa, 13 godina