U romanu „Kaktus“ autorke Sare Hejvud, Suzan Grin se ne seća vremena kada nije volela da stvari budu uredne i strogo kontrolisane. A posebno posle svog prilično burnog detinjstva, ona, kao odrasla osoba, uživa u pragmatičnosti. Od njenog stabilnog posla analitičara, do stana u kojem živi već duži period, pa čak i organizovanog društvenog života, Suzan je stvorila rutinu koja joj odgovara. Ali kada u četrdeset petoj godini ostane u drugom stanju, iako nikada ranije nije razmišljala o majčinstvu, kada počinju da se dešavaju neočekivane stvari njen život polako počinje da se urušava.
„Počela sam da se pitam da li, možda, racionalna odluka nije baš uvek najbolja odluka.“
Sledeća velika promena kroz koju Suzan mora da prođe jeste majčina nesrećna smrt. Kao najsmireniji član porodice, ona pokušava da upravlja imanjem, ne shvatajući da će započeti svađu sa svojim mlađim bratom Edvardom, koja će ih oboje staviti na test. Suzan nije sasvim sigurna da li može da veruje Robu, bratovljevom bliskom prijatelju. Iako je nekoliko puta bila u njegovom društvu, mora da prizna da se, naizgled, trudi da ostane neutralan, i s vremenom joj postaje prijatelj. Kako Suzanin život postaje sve haotičniji, ona shvata da prihvatanje emocija i zbližavanje s ljudima možda ipak nije loša ideja.
„Nisam htela da priznam da sam ja, kao i svi drugi, možda podložna takvim iracionalnim osećanjima, osećanjima koja uklanjaju spoljnji sloj zaštite i čine vas izloženom i ranjivom.“
Solidan prvi roman autorke Sare Hejvud, „Kaktus“ prati našu ozbiljnu i disciplinovanu heroinu, dok se u njenom životu, jedan za drugim, odvijaju neočekivani, komplikovani događaji. A krajnji rezultat je zadovoljavajući i, oh, tako sladak.
„Moj život, koji sam tako pažljivo organizovala, se menjao, prilagođavao se. Možda ne u potpunosti na gore.“
Radnja romana se, uglavnom, odvija u Londonu, a „Kaktus“ je pola ljubavni roman, a pola ženska fikcija sa intrigantnom grupom likova. Naša heroina Suzan bila je dosledna i prilično samouverena – ali na precizan, pristojan britanski način. Bila je na neki način slična junakinji iz romana „Sada sam sasvim OK“ autorke Gejl Haniman, samo što je više emotivno sposobnija i lakše se povezuje sa drugima. Ali kako je Suzan bila tako stoički i rutinski orijentisana, priča ponekad deluje kao da se odvija pomalo sporije, i ništa se ne događa osim opisivanja njenog svakodnevnog života. Međutim, u poslednjoj trećini knjige radnja se urbzala i knjiga je dobila pravu emotivnu dubinu – i zaplete! – koji su joj povećali ocenu na 4 zvezdice.
Pokazalo se da je Suzan prilično zabavna na svoj način dok ide kroz život u svojim četrdesetim. Dopalo mi se što je ona zreliji glavni ženski lik, kakvog ne viđamo često, i što je, bez pardona, sve vreme bila dosledna sebi. Između gubitka majke, neočekivane trudnoće, nesuglasica sa bratom, suočavanja sa dva vrlo različita muškarca u njenom životu i pronalaženja novog prijateljstva, Suzan je obavila svoj posao. Naravno, ostali likovi, kao što možete da vidite, bili su podjednako zanimljivi i ostavili su traga u priči. I zahvaljujući tim ljudima, mislim da će se čitaocima svideti rasplet.
Ako tražite moderan roman sa trunkom romantike, koji bi vas odvojio od svakodnevice, „Kaktus“ je lep izbor. Čudan, dirljiv, a ponekad i tužan, mislim da će se mnogi čitaoci povezati sa ovom pričom o ličnim i porodičnim pitanjima.
Autor: Sara @HarlequinJunkie
Izvor: harlequinjunkie.com
Prevod: Lidija Janjić