Tu i tamo se u politici, svakidašnjem govoru ili psihološkim priručnicima za samopomoć, može čuti kako je nastanak izvesnog problema neko iskoristio da reši neki drugi. Međutim, holandski pozorišni delatnik i „lajfkouč“
Berthold Gunster je ovakve, po pravilu retke okolnosti stavio u centar svog izučavanja i metodologije. Na kraju je načinio svojevrsnu filozofiju čija srž je sadržana u podnaslovu ove knjige:
Umetnost pretvaranja problema u prilike koje će vam promeniti život. Namerno kažemo „filozofiju“ jer rešavanje spomenutih problema nosi mnoge aporije, paradokse i sofizme. Na primer, ne treba prihvatiti stvarnost kao datost, ali jedan njen deo da; koliko god da se suočavamo sa novom nedaćom, na neki način ostajemo u mestu; delatno menjanje samopercepcije nužno menja i percepciju o drugom, čije pogrešno opažanje je možda bilo razlog što se sa nedaćom ranije nismo izborili…
Knjiga je pre svega namenjena onima koji su se osetili „zaglavljeno“, koje je neki problem iscrpeo toliko da više ne raspolažu sa dovoljno mentalnih resursa kako bi se s njim suočili ili sa svojom celokupnom situacijom. Upravo tu se otvara prostor za filozofiju koju Gunster naziva rečju iz svog maternjeg holandskog jezika:
omdenken, što bi na engleskom značilo
flip thinking, a na srpskom
zaokrenuto razmišljanje. Prema mišljenju autora, problem najpre treba prihvatiti, zatim sačekati i promisliti ga, prići mu sa neočekivane strane koja nam ga može ispostaviti u svojstvu energije potrebne za rešavanje, što će nas u isti mah trgnuti iz „zone komfora“, odnosno mentalne inercije. Teško da ova knjiga može biti udaljenija od štiva samopomoći koja masovno i demagoški insistiraju na bezuslovnoj, pa tako i pomalo toksičnoj pozitivnosti.
Rekosmo
omdenken je filozofija, ali nije samo to. Iza termina, kako ga autor koristi, stoji višedecenijska praksa, najpre kroz poučne pozorišne komade koje je sam, kao diplomirani polaznik Pozorišne akademije u Utrehtu, pisao i režirao, zatim kroz radionice i kurseve kojima je pomogao gotovo polovini miliona ljudi. Njegove knjige, a ova je prva koja se pojavila na srpskom, zaplenile su pažnju višemilionske publike. Možda je tako stoga što je
omdenken pažljivo osmišljena disciplina koja kombinuje umetnost, psihologiju i filozofiju sa značajnim elementima logičke dedukcije i kognitivnog bihejviorizma, odnosno kategorije strpljenja, i koja, sudeći po sadržaju „
Zaokrenutog razmišljanja“, kao da računa na nevernog, inertnog i „zaglavljenog“ čitaoca koji jedva čeka da kaže „Da, ali…“, na šta mu knjiga u praksi odgovara sa „Da, i…“
A o kakvom god problemu i, u isti mah, rešenju da piše, Gunster daje pregršt primera iz svakodnevice, poslovnog života, politike, književnosti… i, konačno, posebno se usredsređuje na četiri oblasti: ljubav, rad, borbu i igru. Na kraju nudi i svojevrsni sažetak u vidu petnaest svakodnevno i, nakon čitanja prethodnih tristotinak stranica, lako primenljivih strategija „zaokrenutog razmišljanja“.
S obzirom na informaciono, nuklearno, mirovno i ekonomski sve neizvesniju svakodnevicu kakvu nosi dvadeset prvi vek, sve više je ljudi koji se osećaju „zaglavljeno“. Kad vam se prijatelj ili poznanik požali na izvestan problem, najbolje mu možete pomoći poklonivši mu ovu knjigu.
Autor: Domagoj Petrović