Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Veština slušanja“ – Šta propuštate i zašto je to važno - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Veština slušanja“ – Šta propuštate i zašto je to važno

Gde se izgubila veština slušanja? – autorka knjige „Veština slušanjaKejt Marfi, saradnica Njujork tajmsa, traga u knjizi za ovim odgovorom. U svetu u kome živimo tehnologija nam omogućava neprekidnu digitalnu komunikaciju, ali isto tako ona i oduzima važnu komponentu u komunikaciji – slušanje. Autorka primećuje, a verujem da se slažu i čitaoci, da ukoliko nečija priča potraje duže sagovornici spuštaju glavu, proveravaju poruke na mobilnom telefonu jer se pojavila na ekranu aktuelna vest i sl.

U ovoj knjizi autorka na pedagoški, interesantan, duhovit i mudar način govori o veštini slušanja i to iz različitih izvora: običnih ljudi, naučnika, psihologa, saradnika…

Upoređujući razgovore lične prirode, kako su se ranije odvijali znatno duže uz opise događaja i osećanja, sada se više u takvim razgovorima pokazuju slike na mobilnom telefonu umesto da se rečima dočara to što je neko iskusio i video. Takođe se sve češće, možda zbog nesigurnosti u svoj humor ili priču, pristupa sadržajima sa video-snimaka sa Jutjuba, interneta.

Danas je veština da sprečimo sagovornika da se upusti u razgovor, naročito one koji se ne slažu sa nama, zamenila veštinu i sposobnost za slušanje. Da li vam se desilo kada razgovarate sa nekim, da se osoba iznenadi kada uzvratite na to što vam je rekla? To je upravo i iznela autorka u knjizi – dok je intervjuisala ljude često je imala osećaj da nisu navikli da ih neko sluša, kao da im je to potpuno novo iskustvo. A kad im sa istinskim zanimanjem uzvratite, deluju iznenađeno i odgovore mnogo promišljenije i temeljnije.

Autorka navodi da je obostrano slušanje jedino što nas čuva kao vrstu i čini je uspešnom. Međutim, razgovori uživo iziskuju određenu vrstu strpljenja, a u digitalnom svetu komunikacije gubi se strpljenje. Zbog toga autorka ovde posebno ističe veštinu i potrebu za slušanjem, jer će sagovornici u savremenom svetu postati na neki način „uređaji“ koji nam na kratko mogu odvući pažnju.

Pored slušanja autorka pridaje značaj tišini. Kompozitor Gustav Maler je rekao: „Muzika se ne nalazi u notama“. Kao i u muzici tako je i u razgovoru važno obratiti pažnju na ono što reči pokrivaju, a tišina otvara  jer se „emocionalni doživljaj nalazi u tišini“.

Slušanje je samo po sebi vrlina koja nas čini dostojnim najvrednijih saznanja o drugima. Slušati ne znači samo slušati onda kad neko drugi govori, već i dok mi govorimo. Slušati nije lako, naš mozak radi brže od tempa kojim mi i drugi govorimo i zbog toga nam pažnja lako odluta.

Žan Pijaže, švajcarski psiholog, kolektivni dijalog definiše kao obostrano slušanje i reagovanje na to što se čulo, a to znači biti zreo sa sposobnošću za povezivanjem sa drugima.

Psiholozi, sociolozi i pedagozi počeli su da upozoravaju na epidemiju usamljenosti u zapadnom svetu. Zato je vreme da prestanemo da pričamo, tj. da počnemo da slušamo–poručuje nam autorka.

Autor: Jela Stanojević, pedagog
Izvor: Pedagoške novine, Pedagoško društvo Srbije


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
u laguninu bajkoteku stiže priča o učenom princu i princezi čarobnici video  laguna knjige U „Laguninu Bajkoteku“ stiže „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“ [video]
24.03.2023.
U Laguninoj Bajkoteci ovog petka čitamo priču iz „Hiljadu i jedne noći“ – „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“. Saznajte kako je jedan maleni majmun postao sultanov vezir i kako ga je prelepa ...
više
omiljeno ubistvo fjodora dostojevskog laguna knjige Omiljeno ubistvo Fjodora Dostojevskog
24.03.2023.
Sredinom sedme decenije 19. veka Rusiju je zahvatila pomama za onim za šta se danas širom sveta koristi naziv true crime. Obuhvatne liberalne reforme cara Aleksandra II – među kojima je verovatno najz...
više
mark levi pisanje je izvor slobode laguna knjige Mark Levi: Pisanje je izvor slobode
24.03.2023.
Jedan od najpopularnijih francuskih pisaca Mark Levi otkriva kako je došao na ideju za roman „Sedam godina za večnost“, priču o prevlasti dobra ili zla. Zapisivali ste priče koje ste izmišljali za ...
više
stefan marković umetnost ne može da umre laguna knjige Stefan Marković: Umetnost ne može da umre
24.03.2023.
Stefan Marković, novinar, prošle godine objavio je svoj prvi roman „Pokojnik drugog reda“. U mešavini burleske i satire, Stefan nam na duhovit, ali pronicljiv način, dokazuje da je fenomen apsurda oda...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.