„Ko vas sluša dok pričate?“, pitanje je koje je saradnica Njujork Tajmsa,
Kejt Marfi, postavila ljudima na svih pet kontinenata, a tipičan odgovor je bila duga pauza. U svojoj knjizi „
Veština slušanja“, Marfijeva beleži svoje dvogodišnje istraživanje i uvide o tome koliko slušamo druge dok pričaju.
Verovatno mislite da je veština slušanja prilično prosta stvar, ali Kejt Marfi pristupa ovom problemu iz svakog mogućeg ugla. Njena knjiga obiluje znanjem i saznanjima zašto imamo sklonost ka tome da se pravimo da slušamo i kako na nas to utiče na individualnom i društvenom nivou.
U knjizi „Veština slušanja“, autorka se dotiče toga kako stvari koje nas ometaju – tehnologija, različiti pogledi na svet, predrasude i prezauzetost utiču na to da postanemo loši slušaoci. Očigledno je kako tehnologija utiče na način na koji razgovaramo i čujemo šta drugi govore, ali nam autorka ukazuje šta to zapravo znači za povezivanje između ljudi kao i za nedostatak povezanosti. Prosvetliće nas time što će ukazati na loše stvari koje se dešavaju kada ne slušamo i na predivne stvari koje se mogu dogoditi ukoliko to činimo.
Kada ne slušamo jedni druge, naši odnosi će trpeti, češće će se dešavati nesporazumi, znanje će ostati nepromenjeno, a nastupiće i dosada i usamljenost. Kada slušamo, često će se dogoditi da se iznenadimo onim što čujemo. Time ćemo naučiti o sebi, o drugima, pa čak i o onim osobama koje smo mislili da najbolje poznajemo.
Marfijeva takođe razmatra važnost slušanja kako bi poboljšali sopstvenu intuiciju. Slušanje takođe može poslužiti kao način da zaštitimo sebe. Kada znamo šta treba da saslušamo, veća je verovatnoća da izbegnemo potencijalno štetne situacije.
„Veština slušanja“ je „Crno ogledalo“ (
Black mirror) među knjigama. U svetu koji je prepun stvari koje nas ometaju, Marfijeva nas podseća na to zašto je veština slušanja ključna za čovečanstvo. Ova knjiga je veoma važna, verovatno jedna od najznačajnijih knjiga ove godine. Ona je edukativna, zadivljujuća, topla i promeniće vam život. Nateraće vas da preispitate način na koji slušate druge i kako vas drugi slušaju. Lično smatram da ova knjiga treba da bude obavezna literatura za svakog, i to od srednjoškolskog doba pa naviše.
Toliko toga se može reći o knjizi „Veština slušanja“ autorke Kejt Marfi. Autorka nam poverava kako joj je slušanje pomoglo da postane bolji novinar, ali nam i daje primere kako će nam slušanje pomoći da budemo bolji ljudi. Pažljivim slušanjem mi interpretiramo stvari koje drugačije ne bismo možda interpretirali. Tako razumemo i saosećamo se na način koji nam površno slušanje ne dozvoljava. Tako, takođe, gradimo bolje odnose, vodimo zanimljivije razgovore i osećamo veći životni polet.
Premda je teško slušati u svetu zaglušenom bukom, ova knjiga nam ne ukazuje samo na to zašto je važno biti dobar slušalac, već nam pokazuje kako da to sami postanemo.
Izvor: tabithoughts.com
Prevod: Aleksandra Branković