Priče o nadi održavaju čovečanstvo od praiskona, prenose se s kolena na koleno, prepričavaju prijateljima, dele sa strancima. One su ono poslednje što umire u svakom od nas.
Nakon svetskih bestselera „
Tetovažer iz Aušvica“ i „
Cilkin put“
Heder Moris je objavila i delo publicistike. „Priče o nadi“ ispunjavaju preko 200 stranica i otkrivaju nam kako je autorka ovladala umećem pažljivog slušanja i povezivanja sa svojim ispitanicima.
Ideja za knjigu je nastala uz pomoć urednika dok je Morisova istraživala materijal za svoj drugi roman – „Cilkin put“. Prisećala se iskustava sa Laletom Sokolovim, koji joj je poverio svoja iskustva, koja su pretočena u roman „Tetovažer iz Aušvica“. U najnovijoj knjizi Heder Moris prikazane su priče o poveznosti, otvorenosti prema ljudima, prijateljstvu, poverenju i poštovanju. Autorka razmatra važnost pažljivog slušanja, posebno u odnosu na iznošenje ličnih stavova ili hvatanja beležaka. Upravo tako je spoznala Laletov životni put. Nakon uspeha romana „Tetovažer iz Aušvica“ javljali su joj se čitaoci koji su želeli da podele sopstvena iskustva i tragedije koje su ih zadesile. Uprkos ozbiljnoj noti koja prožima sva ta iskustva, Morisova je izdvojila teme hrabrosti i nade. Tako je njeno publicističko delo zapravo kombinacija priručnika za ovladavanje veštinom slušanja i mnoštva primera priča o nadi iz najrazličitijih krajeva sveta.
Ova knjiga je neko vreme čekala svoj red na policama. Trebala mi je bistra glava kako bih joj se valjano posvetila. Ovo je veoma posebno štivo koje nudi savete kako da ovladate veštinom slušanja, umesto da iznosite svoje mišljenje ili reakciju. Pronaći ćete i mnogo autorkinih sećanja, kao i njene porodice. Pored toga, tu su i iskustva iz perioda nastanka „Tetovažera iz Aušvica“ i Laletovih i Hederinih razgovora, kao i druge priče iz prošlosti na koje je autorka nabasala tokom istraživanja. Sve ideje iskazane u knjizi su povezane i nadahnjujuće, poput beseda, uz mnoštvo saveta i primera.
Pored uvoda kojim autorka počinje knjigu, tu je i osam poglavlja u kojima dobijamo uvid kako treba slušati starije, decu, sebe, istoriju... Otkriće vam se ceo jedan svet veština i predloga koji su lako primenljivi, saveta koje nije teško razmatrati i činjenica koje će vas iznenaditi. Autorka se osvrće i na lična iskustva, što će vam pomoći da uvidite koliko je važno obraćati pažnju i na neverbalne znake komunikacije.
„Priče o nadi“ su savršena naznaka onoga što će autorka sledeće napisati, a to je roman o nadi, priča o junakinjama tokom Drugog svetskog rata i njihovoj borbi za opstanak – „
Tri sestre“.
Nije lako čitati o tegobama i tragičnim iskustvima, ali nam Heder Moris svojom veštinom slušanja i pisanja zapravo pripoveda priče o snazi, hrabrosti i optimizmu.
Autor: Amanda Beret
Izvor: mrsbbookreviews.wordpress.com
Prevod: Aleksandra Branković