Početna premisa
Dena Karlina, autora popularnog podkasta
Hardcore History i pisca ove knjige, je sasvim jednostavna: ljudski rod je sklon autodestruktivnom ponašanju i kroz istoriju se više puta suočavao sa katastrofama koje su predstavljale ozbiljnu pretnju njegovom opstanku.
Pored autentičnog osvrta na uzroke propasti različitih civilizacija u prošlosti, Karlin u svojoj prvoj knjizi razmatra i nedaće koje su se našle pred čovečanstvom u njegovoj novijoj istoriji – od ekoloških problema i pandemija do međusobno zagarantovanog uništenja u globalnom termonuklearnom ratu. Očigledno je da ove potonje teme, naročito mogućnost da će nas upotreba nukleranog oružja vratiti u kameno doba, smatra izuzetno važnim i stoga ih obrađuje sa velikom pažnjom i ozbiljnošću.
Pozitivni utisci
Jedan od najvećih kvaliteta ove knjige je njen realizam. Karlin nam jasno daje do znanja da se čovečanstvo od pamtiveka suočava sa različitim pretnjama i da će se taj trend nastaviti i u budućnosti. Analizirajući gašenje velikih civilizacija bronzanog doba, Karlin naglašava da narodi kojima pođe za rukom da se domognu samog vrha u „lancu ishrane“ veoma brzo mogu nestati sa lica zemlje. Osim toga, on veoma često podvlači našu nesposobnost da kontrolišemo prirodne fenomene – od vremenskih prilika do čitavog niza nevidljivih patogena – što me je, između ostalog, navelo da pomislim da činjenica da se ova knjiga pojavljuje pred čitaocima u jeku globalne pandemije ne predstavlja puku slučajnost.
Sasvim je očigledno i da je Karlin pažljivo uradio domaći zadatak, jer ova knjiga, kao i njegovi podkasti, obiluje citatima i upečatljivim svedočanstvima. Reči onih koji su preživeli masovna bombardovanja i posledice upotrebe nuklearnog oružja navode čitaoca da se zamisli o ljudskom potencijalu za samouništenje.
Moram da istaknem i da mi se veoma dopala sekularna eshatologija knjige i promišljanja autora o scenarijima koji bi okončali egzistenciju naše vrste na ovoj planeti. Iako, kao vernik, nešto drugačije zamišljam kraj sveta, ne mogu da se ne složim sa Karlinovim zaključkom da će se tu verovatno raditi o događaju apokaliptičnih razmera. Razlike između naša dva pogleda navele su me da sa dodatnom dozom optimizma razmišljam o hrišćanskoj verziji sudnjeg dana.
Slabosti
Glavnu slabost ove knjige vidim u izvesnom nedostatku kohezije. To se, pretpostavljam, i moglo očekivati od projekta koji se jednim delom oslanja na kraće audio segmente pozajmljene iz već emitovanih podkasta, bez obzira na to što se oni bave istim temama i pripadaju istom žanru. „Neravnine na putu“ posebno su izražene na prelazima između poglavlja.
Drugu i poslednju slabost vidim u pesimizmu kojim odiše cela knjiga. Nemam nameru da Karlinu, kao nekome ko se ozbiljno bavi izučavanjem istorije i ljudske prirode, uskratim pravo da sumnja u svetlu budućnost, ali moram primetiti da čak i kada izrazi nadu da je čovečanstvo u stanju da izabere drugačiji kurs, njegov entuzijazam nije naročito ubedljiv.
Zaključak
U slučaju da do sada niste čuli za Dena Karlina, „
Kraj je uvek blizu“ će vas na sjajan način upoznati sa njegovim originalnim pristupom tumačenju istorije. Za mene je to dovoljan razlog da ovu knjigu svima toplo proporučim. A ako ste verni slušalac Karlinovog podkasta, ne brinite, njen sadržaj vas sigurno neće razočarati.
Autor: Rid Monahan
Izvor: powerofchange.org
Prevod: Jelena Tanasković