Čuveni serijal britanskih priručnika za održavanje i popravku automobila, koje već duže od 50 godina izdaje Haynes Publishing Group, dobio je neočekivani dodatak – priručnik za tinejdžere!
Da, dobro ste pročitali. U podnaslovu knjige, nevelikog obima ali veoma važnog sadržaja, autor Boris Starling je napisao: Uputstvo za rukovanje i održavanje tinejdžera. Pisac kriminalističkih romana priključio se, na originalan način, serijalu najprodavanijih priručnika na svetu. Novi žanr kojem se okrenuo nije izneverio ni u jednom segment knjige: ni vizuelno niti sadržinski. Nakon uvoda, u kojem objašnjava da je cilj priručnika da nam pomogne da „najbolje iskoristimo svoje tinejdžere“, sledi sadržaj u kojem se nižu sledeća mini poglavlja: Električne instalacije; Sistem za pokretanje; Upravljački mehanizam; Zvučni sistem; Karoserija i dodatna oprema… i tako redom, baš kao da se radi automobilu, a ne o adolescentu.
I grafičko rešenje knjige potpuno je u skladu sa čuvenim priručnicima za sklapanje i rasklapanje vozila: klasične Hejnsove ilustracije koje su velika pomoć prilikom popravke četvorotočkaša, u ovom slučaju bi trebalo da posluže prilikom „upotrebe i popravke“ tinejdžera.
Originalni pristup i duhovit stil, autor nije upotrebu samo da bi nas zabavio i nasmejao, već i da bi nas zaista podučio kako da bolje razumemo i harmoničnije živimo sa našim tinejdžerima, i kako da njima olakšamo podnošenje tog delikatnog životnog perioda.
O čemu nas sve ovaj jedinstveni priručnik podučava? Kako probuditi tinejdžera („Buđenje tinejdžera je poput uznemiravanja medveda utonulog u zimski san, samo što medved reaguje razumnije”), zašto roditelji mrze muziku koju tinejdžeri slušaju („Kad ljudi ostare, oslabi im sposobnost da razlikuju harmonične i disonantne zvuke, zbog čega ih muzika sve manje zanima”), kako se oblače dečaci, a kako devojčice u tom periodu („Mnogi tinejdžeri vole da se ukrašavaju metalnim ukrasima i mastilom. Najbolje što možete jeste da ih ubedite da koriste metalne ukrase koji se mogu izvaditi, a da se mastilom šaraju na mestima koja se mogu sakriti”). Naučićete i o čemu sa njima ne (možete) da pričate, kojih devet reči garantuju izbijanje trećeg svetskog rata…
Veoma je korisno, ali i urnebesno komično, poglavlje – Tumačenje školskog izveštaja:
„Nezavisan = Neposlušan
Živahan = Nepodnošljiv
Ima bujnu maštu = Patološki lažov
Bolji u praktičnom radu = Nepismen
Želim joj dobre godine = Hvala Bogu što joj više neću predavati!“
I tako redom. Uz šalu i smeh, dobijamo važne savete od kojih se neki tiču i veoma ozbiljnih tema: kako prepoznati znakove da dete koristi droge, kako sa adolescentom razgovarati o seksu, koliki džeparac im treba i koje bi sve sezonske poslove mogli da rade.
I na kraju, zaključak u pozitivnom duhu, optimističan: „Ne zaboravite da je Dejvid Bouvi bio u pravu. Tinejdžeri su i te kako svesni kroz šta prolaze dok pokušavaju da promene svoj svet. A najbolje što možete da učinite jeste da im budete podrška dok to traje“.
Knjiga „Hejnsov priručnik – tinejdžeri“ je odličan putokaz za tu podršku.
Autor: Dragana Todorović