Prvi roman Harlana Kobena „Pravi se mrtav“ konačno je opet izašao iz štampe. Iako možda nije u rangu sa njegovim najpoznatijim knjigama, svakako je uzbudljiv i pravo je uživanje čitati ga. Život Lore Ejers, preduzetnice i bivšeg supermodela, okrenuće se naglavačke nakon udaje za zvezdu
Boston Seltiksa, Dejvida Baskina. Tokom medenog meseca u Australiji, Lora po povratku sa poslovnog sastanka zatiče poruku od Dejvida da je otišao na plivanje. Kako se Dejvid nikada nije vratio kući, Lora obaveštava njegovog najboljeg prijatelja Ti-Sija, koji uz pomoć policije utvrđuje da se Dejvid utopio.
Ucveljena Lora se vraća u Boston i isprva ima poteškoće da se fokusira na svoj život i posao. Uz pomoć svoje sestre Glorije, bivše ovisnice (zahvaljujući Lori) zaposlene u sestrinoj kompaniji, Lora se polako vraća poslu. Međutim, okolnosti pod kojima je Dejvid izgubio život neće joj dati mira. Naime, Dejvid je bio odličan plivač koji je vodio računa o tome kada i gde pliva. Lora će takođe otkriti da sa jednog od muževljevih računa nedostaje novac, za koji sigurno zna da nije potrošen. Ovo otkriće je šalje u potragu za osobom koja je skinula novac sa računa. Naposletku, ponovo odlazi u Australiju kako bi otkrila detalje poslednjeg dana Dejvidovog života. Mukotrpnim radom, ali i uz pomoć mnogih ljudi, Lora konačno uspeva da otkrije pravu istinu, usput izgubivši poverenje u mnoge od njih.
Knjiga nudi mnogo zaokreta, što Koben postiže pružajući čitaocima nagoveštaje koji se ispostavljaju kao tačni, ali i one koje će ih dovesti u zabludu. Ipak ćemo polako uspeti da saznamo sve više o Lori i Dejvidu i njihovim porodicama. Obe porodice potiču iz okoline Čikaga i možda su u prošlosti bile nekako povezane, zbog čega će se Lorina majka protiviti njihovom zabavljanju. Čitaoci će polako otkrivati razloge zbog kojih radnja knjige počinje događajem koji se odigrao 1960. godine – potencijalnim ubistvom – sa kojim obe porodice lako mogu biti povezane.
„Pravi se mrtav“ je ispričan prvenstveno u trećem licu, uglavnom iz Lorinog ugla, mada nam je priča ponekad servirana iz Glorijine perspektive, Lorine tetke Džudi Simons, pa čak i ubice. Harlan Koben nije načinio neke izmene, imajući u vidu da se radnja romana najvećim delom odigrava tokom 1989. godine, kada se tehnologija znatno razlikovala u odnosu na današnju – bez mobilnih telefona i brzih pretraga na internetu. To postaje primetno utoliko što se stvari mnogo sporije razvijaju nego što bi to bilo upotrebom savremenih tehnoloških pogodnosti, koje su svoj procvat doživele u poslednjih 20 godina. Autorov stil pisanja nalikuje stilu njegovih potonjih romana, iako je za nijansu, a možda i bespotrebno, ekspresivniji. Sa nešto preko 500 strana, ovaj roman je primetno duži od Kobenovih kasnijih, koji bi, da je drugačije uređen i skraćen za nekih 100 strana, verovatno bio pitkiji i napetiji.
Ova knjiga je akcioni triler koju ne krasi humor koji je postao zaštitni znak Kobenovog serijala o Majronu Bolitaru, dok se radnja, začudo, uglavnom odigrava u Bostonu, za razliku od severnog dela Džersija, koji autor znatno bolje poznaje i koji je poslužio kao mesto radnje u mnogim drugim njegovim knjigama. Košarka igra važnu ulogu, kao i u knjigama o junaku Majronu Bolitaru, imajući u vidu da su Dejvid Baskin i nekolicina njegovih prijatelja igrači
Boston Seltiksa.
Roman „Pravi se mrtav“ podseća na „
Nikom ni reči“, iako jedva može da mu primiriše. Premda je „Nikom ni reči“ moja omiljena knjiga od ovog autora, a možda i najomiljenija knjiga svih vremena, primetno je to da se Koben poslužio ponekim idejama i motivima iz svog prvenca. Obe knjige počinju prikazom snažne ljubavi između dvoje glavnih junaka, i u obema se nekom od njih dvoje gubi trag, a da se pritom veruje da su mrtvi. Međutim, napetost i sama priča mi je delovala iskrenije i verodostojnije u „Nikom ni reči“. Naravno da i u „Pravi se mrtav“ postoji izražen osećaj napetosti, i svakako je za uživanje, naročito ako ste poštovalac Harlana Kobena koji, poput mnogih od nas, nije mogao da dočeka da ova knjiga ponovo ugleda svetlost dana, s obzirom na to da je bilo teško nabaviti je.
Autor: Čak Barksdejl
Izvor: bookreview.mostlyfiction.com
Prevod: Aleksandra Branković