„
Gorka pilula“ predstavlja novo poglavlje u spisateljskoj karijeri
Pavla Zelića, pisca koji je publici do sada bio najpoznatiji po svojim žanrovskim delima: romanu „
Peščana hronika“, zbirci priča „
Dum-dum“ i (za sada) dvodelnom strip-serijalu „Družina Dardaneli“ (koji je realizovao zajedno sa crtačem
Draganom Paunovićem). Pored toga što je pisac, Zelić je takođe i veoma cenjen farmaceut koji odlično poznaje tajne industrije lekova, i koji se svojom novom knjigom, pomenutom „Gorkom pilulom“, odvažio da razotkrije zločine tzv. „farmaceutske mafije“.
Publicistički prvenac magistra Zelića, na nešto malo preko 200 stranica, donosi zaista širok zamah: bavi se nacističkim laboratorijama u kojima su stvorene sintetičke droge poput pervitina, pojavom LSD-a i njegovim pogubnim uticajem na društvo, užasima „krokodila“ i drugih savremenih droga, da bi se u svom većem delu usredsredio na smrtonosnu pohlepu mirnodopske kapitalističke ekonomije čija je prva žrtva bila etika, a onda i milioni ljudi širom sveta.
Pišući pitkim stilom, često zabavno (bez obzira na mračnu tematiku) i uvek komunikativno, Zelić u „Gorkoj piluli“ slavi trijumfe farmacije, istovremeno se ne ustežući da se obruši na one koji to zaslužuju. Pojedinci ili čitave korporacije su iskoristili i koriste nauku kako bi izvukli profit iz muke i slabosti drugih, a Zelić rado imenuje krivce, baveći se pojedinim veoma simptomatičnim primerima iz dalje i bliže prošlosti, među kojima je i slučaj Milana Zarubice, ozloglašenog „balkanskog kralja sintetičkih droga“, čiji „podvizi“ zavređuju zasebnu knjigu.
Farmacija i lekovi su veliki prijatelji čovečanstva. Prosečni životni vek je 1900. bio 30,9 godina, 1940. je bio 46,7, a 1980. je porastao na 61,13. Danas se u proseku živi 73,33 godine. Ništa od toga ne bi bilo moguće da nema napretka nauke i posvećenih muškaraca i žena u belim mantilima. Zelić u „Gorkoj piluli“ ume da bude veoma ličan, kao u delu u kome se osvrće na život svog dede Milana Milanovića koga je streptomicin spasao gipsanog korita, da sa puno pijeteta piše o svojoj struci, o voljenoj farmaciji koja je, uostalom, i stvorena kako bi pomagala ljudima. Nažalost, brojne zloupotrebe, najčešće prouzrokovane neznanjem ili, još gore, pohlepom, odnose veliki, preveliki danak. „Gorka pilula“ je „ljubavno pismo struci“, a istovremno i važno upozorenje da su zloupotrebe uvek moguće i da pred njima ne smemo zatvarati oči.
Autor:
Đorđe Bajić, književnik, filmski i književni kritičar
Izvor: Nedeljnik