Novo literarno ostvarenje reditelja i pisca
Gorana Markovića nadovezuje se u pogledu obrade vremenski bliskog istorijskog događaja i ličnosti na roman „
Beogradski trio“, uvode se književni postupci u vidu dnevnika, izveštaja, presretnutih telefonskih razgovora, transkripata, snimaka nadzornih kamera kako bi se oblikovala fikcija što bliža stvarnosti. Kako sam autor tvrdi: „Ja izmišljam stvari i pravim ih da izgledaju kao da su stvarne.“
Od trenutka potpisivanja primirja i raspisivanja međunarodne poternice, sudbina predvodnika jednog naroda premešta se u ruke Službe na teritoriji države koja nije bila zahvaćena ratnim dejstvima. U novonastalim okolnostima patriotski ogranak Službe, bez znanja glavnog rukovodstva, odvodi K. u skroman stan jednog od mnogobrojnih novobeogradskih solitera, vodeći se maksimom
E. A. Poa da se „knjiga najbolje krije među knjigama“. Dobija novo ime (Darko Dragić), menja lični opis (duga kosa i brada), a uskoro stiče i novo zvanje: doktor antropologije i bioenergetike. Kroz dnevnik koji glavni junak vodi, snimke kamera instaliranih u stanu i izveštaja kurira zaduženog za snabdevanje, saznajemo šta radi, kroz kakva duševna stanja i raspoloženja prolazi. Iako je na prvi pogled slobodan, nije mu u početku dozvoljeno da se nesmetano kreće.
Uprkos činjenici da je upoznat sa strogim uputstvima i ograničenjima u vezi sa boravkom u spoljnom svetu, kao neko čiji je autoritet bio neupitan, koga su sledile brojne pristalice, doktor D. ne može da se pomiri s tim da bude neprimetan, da vreme provodi u potpunoj anonimnosti, odsečen od javnosti. Zato počinje da izlazi iz okrilja bezbednosti, oglušujući se o naređenja čestim eksponiranjem, dovodeći u opasnost sebe, ali i ljude koji učestvuju u njegovom skrivanju i zaštiti. Odeva se nekonvencionalno, postaje redovni posetilac kafane
Ludnica u kojoj upoznaje mnoge svoje simpatizere, odlazi do Akademije alternative, u kojoj s vremenom postaje predavač, čak otvara i vlastitu ordinaciju.
Istovremeno, interesovanje za pronalaženje begunca ne jenjava: nagrada od pet miliona dolara pokreće operativce stranih obaveštajnih službi i diplomate ambasada na akciju. Štaviše, i unutar redova neformalne grupe koja čuva informaciju o lokaciji doktora dolazi do smene rukovodstva, čime se ionako nezavidan položaj glavnog junaka dodatno usložnjava. Pojavljivanje osobe čiji identitet preuzima, ulazak u ljubavni trougao, dovode do tragičnog završetka gotovo na granici komike.
U romanu „
Doktor D.“ Goran Marković iz više različitih perspektiva, kroz dokumente, transkripte, izjave svedoka kreira stvarnost u kojoj daje portret čoveka čiji je uticaj na nedavna istorijska zbivanja bio veoma značajan. Ovo je i univerzalna priča o smutnim vremenima koja su usledila nakon građanskog rata. Može se čitati kao uzbudljiv psihološki i politički triler, ali i kao dokumentarni roman u kojem glavnu reč ima čitalac, jer mu svojom otvorenošću pruža mogućnost da na različite načine sagleda i tumači stvarnost koja je u ovom romanu prikazana.
Autor: Siniša Bošković