Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Đuro: mojih 50 godina za 50 dana“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Đuro: mojih 50 godina za 50 dana“

Može li pedeset godina života da se ispriča za pedeset dana? Može ako ste genijalni multimedijalni umetnik Branko Đurić, svima znan kao Đuro, koji je dan nakon svog pedesetog rođendana, 29. maja 2012. godine, odlučio da se okuša i kao pisac, i da pisanjem dnevnika, narednih 50 dana, sklopi sliku o svom životu.

To je izveo tako sjajno da mi je bilo drago da na kraju knjige vidim napisano „nastaviće se...“, a ako za to ne nađe vremena ili volje, ostaće barem „Mojih pedeset“, kako je naslovljena njegova knjiga u izdanju Lagune.

Đuro je tokom tih 50 dana beležio svoju svakodnevicu, a u to je uplitao uspomene, sećanja, poneku anegdotu o sebi i drugarima, uvek bez pretencioznosti, sa željom da svojim potomcima ostavi neki pisani trag o sebi, priznajući da bi sada rado pročitao ponešto i o svojih precima.

U ovom nesvakidašnjem dnevniku mogu se naći priče koje nisu ispričane u ranijim intervjuima i videti fotografije koje su do sada čuvane u porodičnim albumima.

„Kad sam počeo pisati ovu knjigu shvatio sam da je to neki vid autopsihoanalize, u sebi sam pronalazio neke registre za koje nisam znao da postoje. Dok sam je pisao četiri-pet puta sam se iz srca rasplakao, ali na vašu sreću više sam se smejao“, iskreno je kazao Đuro prilikom nedavnog kratkog boravka u Beogradu.

Za svoj dnevnik kazao je da je „možda sve ovo patetično, ali jebiga – tako je, izgleda, kad pređeš pedesetu“".

Umesto predgovora ili posvete, Đuro je napisao pesmu – odu u slavu supruge Tanje i svoje ljubavi prema njoj, koja traje već dve decenije, a njome je prožeta cela knjiga.

„Hej neka traje; Ova sreća koju sada imam ja; Hej neka sjaje; Tvoje oči uvek kada te pogledam“, glasi druga strofa ovog ljubavnog izliva, koji svom autoru neće doneti pesničku slavu, ali je puna topline. 
Odmah uz Tanju su i njihove ćerke Zala, koja je izgleda nasledila očevu sklonost ka glumi, mlađa Ela, koja je sklona muzici, i sin Denza iz prvog braka. 

Na stranicama dnevnika u kojima piše od svom porodičnom životu, Đuro zvuči kao otac koji je ponekad ljut, ali češće ponosan na svoj podmladak i voli ga pre svega.

Ni kada je zbog rata napustio rodno Sarajevo i otišao u Ljubljanu, bogomdani talenat tog nezaboravnog člana „Top-liste nadrealista“, najbolje humorističke serije osamdesetih godina 20. veka, zemlje koje više nema, nije mirovao i tako je snimljen film „Kajmak i marmelada“, koji je sam režirao i koji i dalje važi za najpopularniji slovenački film.

U međuvremenu je postao i traženi glumac u Italiji, gde je radi snimanja nekog filma proveo deo vremena tokom pisanja o svojih pola veka života u 50 dnevničkih dana, uporedo je u Ljubljani snimao svoju novu seriju „Čista desetka“ i, kao usput, pripremao novi koncert svog sastava „Bombaj štampa“, koji je osnovao još u Sarajevu. Stigao je da odigra i jednu od sporednih uloga u srpskom filmu „Montevideo“, jer Bjela je njegov dobar drugar još iz „predratnih“ dana.

Na momente ovaj multimedijalni čarobnjak koji sve što radi „radi dobro“ , barem tako kažu svi koji ga poznaju, ume da kaže da „život i nije tako ozbiljna stvar i treba se nekada toga podsetiti“.

Ova knjiga će pomoći čitaocu da upozna Đuru onakvog kakav zaista jeste: trodimenzionalna, kompleksna, otkačena, ponekad čudna, uvek simpatična, kreativna, duhovita i sveukupno zabavna osoba.

Autor: Vera Kondev
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
u laguninu bajkoteku stiže priča o učenom princu i princezi čarobnici video  laguna knjige U „Laguninu Bajkoteku“ stiže „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“ [video]
24.03.2023.
U Laguninoj Bajkoteci ovog petka čitamo priču iz „Hiljadu i jedne noći“ – „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“. Saznajte kako je jedan maleni majmun postao sultanov vezir i kako ga je prelepa ...
više
omiljeno ubistvo fjodora dostojevskog laguna knjige Omiljeno ubistvo Fjodora Dostojevskog
24.03.2023.
Sredinom sedme decenije 19. veka Rusiju je zahvatila pomama za onim za šta se danas širom sveta koristi naziv true crime. Obuhvatne liberalne reforme cara Aleksandra II – među kojima je verovatno najz...
više
mark levi pisanje je izvor slobode laguna knjige Mark Levi: Pisanje je izvor slobode
24.03.2023.
Jedan od najpopularnijih francuskih pisaca Mark Levi otkriva kako je došao na ideju za roman „Sedam godina za večnost“, priču o prevlasti dobra ili zla. Zapisivali ste priče koje ste izmišljali za ...
više
stefan marković umetnost ne može da umre laguna knjige Stefan Marković: Umetnost ne može da umre
24.03.2023.
Stefan Marković, novinar, prošle godine objavio je svoj prvi roman „Pokojnik drugog reda“. U mešavini burleske i satire, Stefan nam na duhovit, ali pronicljiv način, dokazuje da je fenomen apsurda oda...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.