U potrazi za zanimljivom a ne preterano napornom literaturom koja bi mi pomogla da saznam nešto više o antičkim kulturama, prošle godine sam sasvim slučajno nabasao na serijal „
24 sata u starom svetu“ i mogu vam reći da sam se prijatno iznenadio. I baš kada sam završio sa čitanjem knjiga o starom
Rimu,
Grčkoj i
Egiptu, obradovala me je vest da je u pripremi i nova, čija će tema biti Kina.
Morali smo da sačekamo nekoliko meseci, ali „
24 sata u staroj Kini“ je konačno tu. Ideja koja se krije iza ove i ostalih knjiga u serijalu vrlo je jednostavna: prateći 24 sata u životu više različitih predstavnika neke stare civilizacije, čitalac se upoznaje sa svakodnevicom starih naroda, što mu omogućava da bolje razume njihovu kulturu.
Jiđije Džuang, autor ove knjige, predstavlja nam dan u životu stanovnika Kineskog carstva krajem druge decenije nove ere.
Vraćamo se u 17. godinu n. e. Na carskom prestolu nalazi se Vang Mang, pripadnik dinastije Han. Vreme je ekspanzije i granica se polako pomera ka zapadu, preko pustinje Gobi. Broj stanovnika se ubrzano povećava zahvaljujući razvoju poljoprivrede i socijalnim reformama. Priznajem da, pre nego što je ova knjiga dospela u moje ruke, o staroj Kini nisam znao gotovo ništa i zato je upoznavanje sa tim fascinantnim društvom za mene predstavljalo jedinstveno zadovoljstvo. Zbog nepoznatih lokacija i imena s vremena na vreme sam morao da pretražujem činjenice na internetu, što je u izvesnoj meri usporilo ritam čitanja, ali zahvaljujući tome sam događaje smestio u odgovarajući kontekst.
Ono što, po mom mišljenju, posebno preporučuje ovu knjigu jeste jednostavan i pitak stil pisanja dr Džuanga, koji je očigledno pravi stručnjak za zadatu temu.
„24 sata u staroj Kini“ – kao i ostatak serijala – toplo preporučujem svima onima koji su zainteresovani za istoriju starog sveta. Reč je o lakom štivu, zahvaljujući kome sigurno nećete postati ekspert za istoriju Kine, ali možda će vas podstaći da se njom ozbiljnije pozabavite. Osim toga, uvek je zabavno upoznavati se sa drugim civilizacijama, naročito ako ste na časovima istorije slušali isključivo predavanja o kulturi Zapada.
Izvor: jacksbedtimereading.wordpress.com
Prevod: Jelena Tanasković