„
Lažeš, Melita“ je kraći roman za decu hrvatskog autora Ivana Kušana. Roman je objavljen 1965. godine, a govori o devojčici Meliti koja je odlučila da laže jer smatra da u tome nema ništa loše. U priču je uključena i njena porodica, roditelji i brat te niz sporednih likova. Radnja se premešta na nekoliko mesta, tačnije odvija se u kući, u školi i u vrtu. Tokom čitanja, čitalac je nestrpljiv i svaki čas očekuje da Melita shvati kako u laganju nema ničeg dobrog. Takođe, očekuju se i reakcije njene porodice i okoline u kojoj boravi i živi.
Ovaj roman je do sad doživeo brojna izdanja i postao nezaobilazno štivo. Velikoj popularnosti romana, kako domaćoj, tako i međunarodnoj, pridonela je i istoimena serija koja je snimljena 1984. godine. Osim poznate kultne serije, do sada su snimljene i brojne pozorišne adaptacije u koje je uvrštena radnja iz romana.
Iako je od prvog izdanja knjige prošlo mnogo godina, roman je zbog svoje tematike blizak svakoj novoj generaciji dece te se s pravom naziva i klasikom među dečjim romanima.
Djevojčica Melita glavni je lik u knjizi oko koje se vrti radnja. Posebna je po tome što ima bujnu maštu zbog koje su njeni roditelji, brat i prijatelji na rubu ludila. Preoblikuje i nadograđuje događaje po svojoj želji ili jednostavno izmišlja nove. Budući da je svima dosta njenih laži, Melitin tata i brat odluče da preuzmu stvar u svoje ruke i isplanirati urotu koja će Melitu konačno odvratiti od izmišljanja.
Kušan je u ovom romanu odlučilo prikazati neke univerzalne osobine dece tokom sazrijevanja, ali i osobine odraslih koje ih teraju u, na prvi pogled, nevino laganje, izgovarajući sitne male laži za koje su uvereni da neće nikome naškoditi. Obradio je i temu dečjeg preterivanja i pokazao kamo ono može voditi te postavio ključnu granicu koja deli maštu i laž. Kušan nam donosi i gde je granica između sitnih, malih laži koje neće nikome naškoditi te onih velikih koje mogu nanijeti ozbiljne probleme nama, našoj porodici i prijateljima.
Pogledamo li dublje u Melitinu osobnost, videćemo da Melita na neki način laže s razlogom. Budući da joj roditelji ne posvećuju dovoljno pažnje jer puno rade, kod nje se javlja jedna sasvim prirodna reakcija. Ona izmišljanjem i lažima pokušava svu pažnju privući na sebe kako bi bila vidljivija i kako bi se njeni roditelji bavili onim što je ona izgovorila, odnosno kako bi se bavili njome. Deca u njenim godinama često lažu kada se osete usamljeno i kada im nedostaju blizina i podrška roditelja. Kušan je ovim romanom odlučio „očitati“ bukvicu roditeljima koji puno rade i ponekad zaboravljaju da je deci potrebno pokazati više ljubavi i pažnje.
Rečenice su jasne i kratke, a često se smenjuju dijalozi i opisi. Autor je na humorističan i deci zabavan način odlučio pokazati kako laži mogu zakomplikovati stvari. Neprestanim laganjem na kraju reskiramo da nam više niko ne veruje i onda kada govorimo istinu.
Izvor: lektire.hr