Laguna - Bukmarker - Presek našeg društva u Kafkinom stilu – roman „Sloboda govora“ Vladana Matijevića - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Presek našeg društva u Kafkinom stilu – roman „Sloboda govora“ Vladana Matijevića

Maštovit zaplet, napeta atmosfera, neizvestan kraj. Još kada se tome dodaju odlično osmišljeni likovi i savremena tematika, sasvim je sigurno da će u novom romanu Vladana MatijevićaSloboda govora“ uživati i oni kojima dramatične priče nisu prvi izbor. Knjiga se čita u dahu i stalnom iščekivanju – šta će dalje biti…

„Beživotno telo novinara Saše Čomskog pronađeno je danas u hotelu Panorama na Maljenu. Uzrok smrti je nepoznat, ali je izvesno da je smrt bila nasilna, pošto su na lešu vidljivi tragovi fizičke torture. Sa zaposlenima u hotelu nismo uspeli da stupimo u kontakt, objekat je privremeno zatvoren.“

Kratka vest otvara roman i uvodi nas u vrtlog neverovatnih dešavanja i atmosferu koja veoma nalikuje onoj iz romana Franca Kafke. Apsurd, osećaj bezizlaznosti, ali i karakteristike većine junaka, njihovi dijaloyi, čine da se tokom čitanja ponekad osetimo teskobno i da jedva čekamo razrešenje zbog čega čitamo sve brže i brže, jureći ka poslednjoj stranici i konačnim odgovorima.

Ali, ne stiže se do toga tako lako. Potrebno je upoznati sve protagoniste ove čudne priče, koji su opisani do detalja – znamo boju njihovih očiju, koliko su visoki, kako se oblače… Osim toga, autor nam je pedantno predstavio i svaki prostor u kojem se likovi nalaze. Zidovi, nameštaj, detalji… živopisno nam je predočena scenografija svih važnijih događaja.

A šta se to, zapravo, dešava na tačno 300 stranica?

Osim nestanka novinara Čomskog, misteriozan je i čovečuljak koji se pojavljuje u ponoć i predstavlja se kao policijski inspektor koji je na dužnosti 24 časa. Tu su i jedna žuta koverta i sivi ceger, čiji nam je sadržaj nejasan, ali je najčudniji od svega hotel Panorama na Maljenu, u kojem se neočekivano našao Vladimir F. prijatelj nestalog novinara. U tom hotelu, baš kao u Kafkinom „Procesu“, upoznaće Vladimir F, ali i mi sa njim, neverovatne likove koji ga dovode u potpuno apsurdne situacije. Osim toga, Vladimir Matijević je u radnju romana majstorski utkao važne događaje iz naše savremene istorije i veoma precizno je pokazao na koje sve načine su ti događaji uticali na naše društvo.

„Poslednjih godina stvarnost pokazujete samo iz mračnog ugla – obrazlagala mu je svoj stav. – Došli ste do tačke kada vremensku prognozu započinjete rečima: danas je pala nova žrtva toplotnog udara, ili: danas se smrzao još jedan čovek, u zavisnosti od godišnjeg doba.“

Tim rečima je misteriozna žena, vozeći Vladimira F. na Kongres slavista u Čačku na koji, ispostaviće se, nikada nije stigao, objasnila stanje novinarstva u Srbiji poslednjih godina. I upravo to je dodatna vrednost ove knjige – odlična geneza raspada Jugoslavije i svega što je bilo pre i posle toga: urušavanje svih tradicionalnih vrednosti, jačanje kriminala, podele među kolegama i prijateljima, sunovrat društva u celini.

„Vlado je bio zaprepašćen razvojem situacije. Uviđao je da ljudi koji vladaju nisu rodoljubi, kako su se predstavljali, ni nacionalisti, već najobičniji kriminalci. U svojim člancima žestoko ih je napadao, sve dok nije dobio pretnju da će sledeći tekst kucati nosem jer će mu prsti biti odsečeni. Znao je da preteća poruka dolazi od političara koji je preko noći postavljen na važnu funkciju u Skupštini grada i protiv kojeg je Državna revizorska institucija četiri puta podnosila prijavu zbog nezakonitog trošenja novca poreskih obveznika. Sud je tog čoveka isto toliko puta i osudio, čak i na zatvorsku kaznu, ali neko moćan je urgirao da mu sve kazne zastare i da u političkoj karijeri napreduje.“
 
„Slobodu govora“ bi bilo zanimljivo videti na velikom platnu, ali i na pozorišnoj sceni jer sadrži maštovitu priču sa elementima trilera i kriminalističkog romana, koja nas brzo obuzme i ne pušta do samog kraja.
 
Autor: Dragana Todorović


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
majk dauni fasciniran sam miloradom pavićem laguna knjige Majk Dauni: Fasciniran sam Miloradom Pavićem
22.01.2025.
Zimus je gost 31. Noći knjige i Beograda bio pisac, producent i reditelj Majk Dauni, autor romana „Istarsko zlato“ (u prevodu Nikole Pajvančića i izdanju Lagune). U svom najnovijem delu Daun...
više
dizgram, autor knjige sebi duguješ sve jednostavnost je važna laguna knjige Dizgram, autor knjige „Sebi duguješ sve“: Jednostavnost je važna
22.01.2025.
Dizgram, pisac knjige „Sebi duguješ sve“, građanin sveta koji voli ljude, more i obične trenutke, stekao je bogato životno iskustvo obišavši 75 zemalja, a neka od njih podelio je sa magazinom Lepa&...
više
ogled staklenih perli u novom romanu trejsi ševalije laguna knjige Ogled staklenih perli u novom romanu Trejsi Ševalije
22.01.2025.
Pitanjem cene nastajanja i večne lepote umetničkog dela iz istorijske i ženske perspektive, Trejsi Ševalije se bavi kroz praktično čitavu književnu karijeru. Iako se uglavnom bez izuzetka igrala pripo...
više
prikaz knjige da je duži bio dan davitelj u vrhu vlasti  laguna knjige Prikaz knjige „Da je duži bio dan“: Davitelj u vrhu vlasti?
22.01.2025.
U trenutku kada smo okruženi opštim porastom fašizma u društvu i drastičnim revidiranjem istorije, u kojem najveće žrtve fašističkih pogroma najednom prikazuju kao zlikovce, veliko je osveženje „Da je...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.