U kafeu knjižare Delfi u SKC-u, u četvrtak 9. jula predstavljena je knjiga „Tajni život brojeva“ Holma Fribea i Filipa Albersa.
Sudeći po interesovanju publike koja je posle zvaničnog dela promocije više od pola sata „ispitivala“ govornike na promociji ove knjige, koja se može svrstati u kategoriju popularne nauke, „Tajni život brojeva“ je na putu da postane prvorazredni čitalački hit.
O knjizi su govorili direktor Matematičke gimnazije prof. dr Srđan Ognjanović, numerolog Nevena Đukić kao i urednik knjige Nebojša Barać koji je na početku objasnio šta ga je podstaklo da se ova knjiga prevede s nemačkog jezika.
Barać je kazao da ga matematika nikada nije preterano zanimala, ali da je po prirodi radoznala osoba i kada je video da knjiga privlači kupce u nemačkim knjižarama počeo je da je čita. Zanimljivo je da autori nisu po profesiji matematičari. Fribe je po obrazovanju ekonomista koji predaje na Univerzitetu umetnosti a pisac je većeg broja stručnih knjiga, među kojima je bestseler iz ekonomije „Mi to zovemo posao“. Albers je teoretičar američke i opšte kulture, nezavisni je novinar i sa Fribeom radi u jednoj nemačkoj marketinškoj agenciji.
Kako je kazao Barać, njega je knjiga fascinirala jer „donosi mnogo zanimljivih činjenica o brojevima koje nisu sve u vezi sa matematikom“. „Ova knjiga je pravi model kako treba da budu napisana naučno-popularno dela jer bez obzira na obrazovanje čitalaca, svima će dati neke nove ideje i podstaći ih da potraže odgovore na zagonetke o kojima piše“, konstatovao je Barać.
Numerolog Nevena Đukić govorila je o tome kako se pomoću brojeva može štošta saznati o nekoj ličnosti, kako brojevi mogu da ukažu na put kojim će neka osoba krenuti i mnoge druge primere brojeva u svakodnevnom životu.
Srđan Ognjanović je rekao da ga je knjiga zabavila i pokazala da se na brojeve može gledati i na druge načine, različite od onog na koji on kao matematičar to radi i uveren je da će svima, bez obzira na to čime se ko bavi, knjiga biti interesantna. Posebno je pohvalio prevod knjige kao i jasnost sa kojom je fenomen broja u knjizi predstavljen, u širokom spektru najrazličitijih oblasti i situacija. Rekao je i da mu je posebno bilo interesantno poglavlje u kojem se pokazuje kako se određuje cena nekog umetničkog dela.
Ovako započet razgovor naravno da je zaintrigirao publiku koja je matematičara i numerologa zasula pitanjima.