Narodna biblioteka „Sveti Sava“ organizovala je u okviru proslave velikog jubileja – 150 godina od otvaranja prvog Čitališta u Aranđelovcu, predstavljanje knjige „Sofijine mudrolije s Markom Kraljevićem“ Aleksandre Mihajlović.
Prva promocija bila je organizovana za učenike osnovne škole, a druga za odrasle. Osnovci su posebno bili oduševljeni neuobičajenim predstavljanjem knjige u okviru kojeg su interaktivno učestvovali. Maskiranje u Sovu Mudricu i monaha Lukijana, upoznavanje sa buzdovanom, vernom originalu i kviz znanja na završetku posebno su doprineli da mališani sa promocije odu nasmejanih lica i bogatiji za nova saznanja. Ovo je potvrdilo da je u svakom znanju važan pristup.
Naslov koji je izašao u ediciji Mala Laguna izdavačke kuće Laguna neobičan je i atraktivan za sve čitalačke uzraste. Jedan od podnaslova bi mogao biti i kako lakše razumeti epsku pesmu ili kako shvatiti i naučiti istoriju.
Neuobičajene promocije izazvale su posebno interesovanje osnovaca za knjigu koja omogućava lakše usvajanje školskog gradiva i bolje razumevanje epskih pesama. Traži da se čitaoci upoznaju sa likom našeg kraljevića, ali i sa datim istorijskim okolnostima, narodnim predanjem i životom u srednjem veku. Autorkina ideja je bila da uz pomoć ove knjige čitaoce dovede u istorijski kontekst tog vremena i olakša razumevanje epskih pesama. Srpsku mitologiju je malo drugačije uobličila i učinila je dostupnom i zanimljivijom, praveći poređenja sa grčkim i drugim mitovima. Svaki čitalac u knjizi može da upotrebi svoju kreativnost, razmisli, docrta, dopiše, reši i zabavi se učeći o najstarijem sinu kralja Vukašina i njegovom dobu na originalan način.
Na promociji za odrasle, među publikom je bio i Aranđelovčanin dr Ivan Zlatković, književnik i antologičar i jedan od velikih poznavalaca biografije Marka Kraljevića i našeg narodnog i epskog nasleđa.
Aleksandra Mihajlović je rođena 1969. u Beogradu. Završila je Filološki fakultet u na katedri Opšte i srpske književnosti sa srpskim jezikom. Doktorand je na istom fakultetu i spisateljica. Sa naučnim radovima učestvuje na kongresima i naučnim skupovima u inostranstvu. Član je Udruženja književnika Srbije. Objavila je i romane „Zapričavanje. Zavaravanje. Zavirivanje.“ (2012) i „Kroz prstohvat cimeta“ (2015). Živi i radi u Pančevu. Sa dr Katarinom Mitrović, naučnim saradnikom Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu sa Odeljenja za istoriju, priprema nov i ekskluzivan projekat „Žene srpskih vladara“.
Vesna Proković