U autentičnom ambijentu „Mićine domaće kujne“ 25. decembra predstavljen je jedinstven kuvar „Najbolja jela Srbije“ koji su napisali čuveni Milovan Mića Stojanović i njegov sin Milan Stojanović.
O knjizi je pored autora govorio i Mićin učenik, Dušan Štulić, sada profesor na Višoj hotelijerskoj školi u Beogradu.
Milan Stojanović je istakao da je u pripremi „Veliki srpski kuvar“ koji će sadržati preko 1300 jela. „Od gospodina Dejana Papića smo dobili zadatak da odaberemo 100 najboljih i najlepših jela. To nije bio lak posao, ali bio sam počastvovan što sam radio sa svojim ocem i mislim da smo uspeli da uključimo jela iz svih krajeva Srbije i da budu zastupljene sve namirnice. I predjela i glavna jela i salate i slatkiši.“
U knjizi „Najbolja jela Srbije“ možete naći recepte za tradicionalna jela među kojima su: prebranac, pihtije, manastirske sarme, gibanica, zlatiborska lepinja, pečurke sa pilećom džigericom, rolovane tikvice sa slaninom i sirom, supe i čorbe, teleći kotlet na srpski način, leskovačku mućkalicu… i još mnogo toga što će sasvim sigurno zadovoljiti i najveće gurmane i sladokusce.
Mića Stojanović je počeo sasvim slučajno da se bavi kuvanjem, a sada je to njegov život: „S vremenom sam zavoleo kuvanje. U početku nisam znao šta je to ugostiteljstvo, ali sam bio okružen sjajnim ljudima od kojih sam mnogo naučio, malo od Slovenca, malo od Čeha, malo od Austrijanca. To je bilo posle 1948. Počeo sam u ’Imperialu’ u današnjoj Vasinoj, gde se spremala hrana za tadašnju vladu Jugoslavije. I dan-danas volim struku i nastojim da ostavim Srpstvu što više jela sa imenom naših velikana kao što su Tesla, Pupin, dobar kralj, dobar borac, o svakom sam ponešto ’komponovao’, tako da sam znanjem i umećem i uz pomoć porodice mnogo toga uspeo da napravim.“
Mića Stojanović je i autor čuvene karađorđeve šnicle: „Radio sam u jednom restoranu i trebalo je spremiti kijevski kotlet za koji nisam imao sastojke. I kažem da ću napraviti jelo slično naručenom, ali bolje. Uzeo sam teleću šniclu, urolao u kajmak i sve što ide, i veoma im se dopalo.“
Bivši Mićin učenik Dušan Štulić mnogo je naučio od svog profesora: „Mića je uvek znao da napravi atmosferu. Kad god je bilo teško i napeto, on je umeo da ’spusti loptu’ i ne izgubi kontrolu, i dodatno nas motiviše.“
Čitanje ovog kuvara, nadahnutog raznovrsnošću i kvalitetom tradicionalne kuhinje, omogućiće nam ne samo da s lakoćom pripremamo domaća jela nego i da obogaćeni novim saznanjima upotpunimo užitak posete restoranima nacionalne kuhinje.
Na kraju priče, Dragiša Simić je održao novogodišnju zdravicu i zahvalio se domaćinima na izvrsnom gostoprimstvu.