Autorka Zoi Sag ima 25 godina, poznatija je kao Zoela, neverovatno popularna JuTjub vloerka koja postuje video snimke svog svakodnevnog života i koja prodire u dečje živote na način koji marketinške konsultante tera da vrlo neprijatno balave.
Zoela možda nije pisac, ali je svakako uspešna preduzetnica. I digitalni superstar.
Njen prvi roman „Onlajn Devojka“ bio je naprodavaniji roman prvenac ikada. Spisateljica Šibon Kuram navodno je malo „pomogla“ sa prvom knjigom. Da li je to bilo važno Zoelinim fanovima? Nimalo.
Zoela je diskretna, dosledna, i nema ni traga od skandala u njenom životu: nema nikakvih političkih izjava, bez ekcesa iz noćnog života, bez ijedne mrlje u biografiji. Zbog toga je pravi odraz današnjih tinejdžera, otelotvorenje modernog procvata i neškodljive vrste u koja spaja masovni ukus i globalne različitosti. Mediji je još nazivaju i„digitalnom ambasadorkom“.
„Onlajn Devojka“ je priča o Peni Porter, tinejdžerki iz Brajtona koja bloguje pod pseudonimom iz naslova. Njen tajni identietet biva provaljen, ona odlazi u Njujork, zaljubljuje se u mladu pop zvezdu Nou Flina.
„Onlajn Devojka na turneji“ nastavak je prve knjige. Peni je zatvorila blog i sada piše samo za nekolicinu prijatelja. Zvanična je devojka zvezde u usponu Noe koji kreće na svetsku turneju kao predgrupa dečačkom bendu. I Peni ide sa njim.
Interesantno je što se roditelji šesnaestogodišnje Peni uopšte ne potresaju zbog ovoga. Ali, ne brinite. Iako je na turneji sa testosteron-bendovima, ona nije liznula ni kap alkohola niti otišla dalje od čednog maženja u hotelskoj sobi. Peni je dobra devojka. Ona je iz Brajtona gde živi divnim životom srednje klase, sa majkom koja igra u kuhinji uz takmičenje „Strictly Come Dancing“ sa Peninim gej drugarom.
U trećoj knjizi u nizu, „Onlajn Devojka solira“, Peni je spremna da se suoči sa svetom – sama. Noa je nestao sa radara. Kada je Megan pozove u posetu svojoj školi, Umetničkoj akademiji u Londonu, Peni će se obradovati prilici da upozna nove prijatelje. Čini joj se da je pomaganje drugima je uvek dobar način da se skrenu sopstvene misli.
Sve tri knjige su pune napetih epzoda ispisanih srcem, i šalju dobru poruku da ne možete da živite u nečijoj senci i da treba da iskoristite svoje talente.
Čitaoci Zoelinih knjiga su saglasni da je u trećoj knjizi progovara autentičan tinejdžerski glas. Slažu se i u tome da ih autorka kroz ovaj serijal uči tome da se problemi ne mogu samo gurati pod tepih samo zato što su zaljubljeni ili pate zbog ljubavi. Naprotiv, s problemima se moraju suočiti koliko god oni bili teški.
Zoi Sag je odavno ponela titulu „glasa generacije“ i jasno je da ona brani sve te mlade ljude koji su stalno onlajn, i treća knjiga jeste odraz njenog ličnog mišljenja i poziv javnosti (bolje reći: starijim generacijama) da prestanu da sude o mladima koji provode mnogo vremena koristeći svoje mobilne telefone jer ne piše svima na čelu šta rade na njima.
Američki sajt posvećen roditeljima
Commonsense, koji prati čitalačke izbore dece, opisuje ovaj serijal knjiga ovako:
„Sigurnost na internetu i zamke društvenih mreža su samo ovlaš pomenute. Tema seksa ne upada u oči, a homoseksualnost je prikazana kao lična borba jednog od partnera sa javnim priznanjem svoje naklonosti. Penini roditelji su veoma brižni, a njeni prijatelji su uzor lojalnosti i emotivne podrške.“
Kritičar engleskog lista
Independent zaključuje o ovom serijalu: „Postoje bolje knjige za mlade od ove, ali ako Zoi Sag uspe da natera JuTjub generaciju da čita onda bi odbacivanje ove knjige kao površne bilo kao da šutirate preslatko štene.“
Nakon ovakvih pohvala, ostaje samo da roditelji s osmehom klimnu glavom kad im ćerke budu tražile džeparac da bi kupile ove knjige.