Jednog veličanstvenog letnjeg jutra El Bišop se rano budi i ostavlja svog muža Pitera da čvrsto spava u njihovom krevetu. Ona prolazi kroz imanje, pored neraščišćenih ostataka sa zabave koja se dogodila prethodne noći, spušta se prema jezeru, skida se i pliva u mirnoj vodi pre nego što se probude ostali članovi njene porodice. Tokom ranojutarnjeg plivanja priseća se onoga što se dogodilo prethodne noći. Ona se iskrala sa zabave i vodila ljubav sa muškarcem u kojeg je zaljubljena od devojačkih dana.
Ovako počinje priča koja se dešava u jednom danu, a pokriva više od pedeset godina. „
Papirna palata“ je priča o ljubavi, gubitku, traumi i donošenju nemogućih odluka.
O čemu se radi u „Papirnoj palati“?
„Papirna palata“ prati priču o Njujorčanki El Bišop, koju su odgajali ekscentrični, razvedeni roditelji u 1960-im i 1970-im godinama prošlog veka. Nakon njihovog razvoda mnogi ljudi koji su putem novih bračnih veza njenih roditelja postali deo njene porodice dolazili su i odlazili iz njenog života, i bili uzrok raznoraznih trauma iz njenog detinjstva. Jedina konstanta u njenom životu bila je majčina porodična kuća za odmor – oronula, sa okolnim kolibama koju su zvali Papirna palata, a koja se nalazila na obali jezera na Kejp Kodu. Elina porodica je tamo išla svakog leta i upravo tamo je upoznala najboljeg prijatelja Džonasa. Iako im je suđeno da budu zajedno, traumatično iskustvo iz Elinog detinjstva i jedna tajna su ih decenijama držali razdvojene. Sve do te zabave.
Ko je autor knjige?
„Papirna palata“ je debitantski roman
Mirande Kauli Heler. Nakon što je diplomirala na Harvardu, Kauli Helerova je radila kao književna urednica, a nakon toga je desetak godina bila glavna za produkciju dramskih serija na HBO-u. Ona stvarno zna kako da ispriča prokleto dobru priču.
Da li je ova knjiga poput sprinta, maratona ili laganog pešačenja?
Poput maratona je. U knjizi se smenjuju priča o Elinom odrastanju i ono što se dogodilo nakon zabave, tako da ima mnogo toga da se sazna. Njena prošlost je ispričana kroz sićušne vinjete koje prikazuju traume iz detinjstva od kojih su neke zabavne, neke neverovatne, a neke apsolutno apsurdne, pa će vam biti potrebno neko vreme da povežete sve te pričice kako biste mogli da sagledate širu sliku. Baš kao što je slučaj sa romanom „Tamo gde rakovi pevaju“, Kauli Helerova je u „Papirnoj palati“ stvorila svet koji nikada nećete poželeti da napustite, tako da vredi da odvojite vreme za njega.
Upustite se u...
... ljubavni trougao između El, Džonasa i Pitera.
Ostanite do kraja romana...
... da bi ste rešili misteriju onoga što se dogodilo El kada je bila tinejdžerka i saznali kako se konačno izborila sa tim.
... zbog fantastičnog stila pisanja! Autorka zna kako da ispriča prokleto dobru priču, tako da je knjiga puna pasusa koje ćete želeti da podvučete i ponovo pročitate. A kad smo već kod toga...
Koji su najbolji citati?
„Fino je neprijatelj zanimljivog.“
„I ja bih letela unazad da mogu“, kazala sam mu. U bezbednost grana, u vreme kada je moje srce kucalo za njim kao srce nekog kolibrija, 1200 otkucaja u minutu. A on je rekao, baš kao što je uvek govorio: „Znam.“
Mi to radimo sada već godinama. Vučemo prošlost za sobom kao teg za koji smo i dalje okovani, ali dovoljno daleko iza nas da ne moramo da ga gledamo, niti da javno priznamo ko smo nekada bili.
Ali ovoga puta, kada se odvajam od njega – boli me. Nisam pronađena, već izgubljena. Zastajem, stojim pred provalijom sećanja, očajnički žudeći da upadnem u nju, znajući da ne mogu. Džonas je životinja, Piter je mineral. A meni treba stena.
Kad god vidim okean, čak i kada sam ujutru bila na plaži, osećam se kao da gledam potpuno novo čudo – njegova moć, njegovo plavetnilo uvek me potpuno savladaju. Kao da se zaljubljujem.
Na koje će vas knjige podsetiti?
„Tamo gde rakovi pevaju“ – zbog mesta dešavanja i epske ljubavne priče koja je započela još u detinjstvu.
„Velika iščekivanja“ – zbog ekscentričnih likova i skoro neverovatnog zapleta.
Koliko je obiman roman?
„Papirna palata“ se „pruža“ na skoro 400 stranica.
Kako ćete se osećati dok čitate ovaj roman?
Dok budete čitali „Papirnu palatu“ osećaćete se kao da ste na nekoj vožnji u luna-parku. Postoje neki zaista smešni delovi koji će vas naterati da se kikoćete naglas. Radnja je toliko intrigantna da ćete razmišljati o nekim epizodama iz Elinog detinjstva dok pokušavate da radite ili skuvate nešto za večeru. Do kraja knjige ćete se istinski vezati za likove i imati razumevanja za njih zbog onoga kroz šta su prošli. Bila sam prilično emotivna pred sam kraj knjige i jedva sam čekala da saznam kako se sve završilo.
Koju ocenu knjiga zaslužuje?
„Papirnoj palati“ bih dala čistu peticu, čistu poput okeana u ranu zoru. Definitivno je našla svoje mesto na mojoj listi omiljenih knjiga svih vremena. Moj možda jedini problem sa knjigom je to što neke od priča iz Elinog detinjstva deluju pomalo preterano, ali to verovatno ovu knjigu čini jedinstvenom. A čini je savršenom i za filmsku ili TV adaptaciju. Promućurno!
Čitati ili ne – konačna presuda:
Obavezno pročitati. U ovom romanu je Miranda Kauli Heler stvorila svet koji nikada nećete želeti da napustite i likove za koje ćete se zaista vezati. Ovo je epska ljubavna priča, priča o odrastanju, priča koja istražuje uticaj traume iz detinjstva i moć koju tajne imaju nad nama.
Autor: Kerin Doneli
Izvor: mamamia.com.au
Prevod: Kristijan Vekonj