U Ustanovi kulture „Parobrod“ održana je tribina „Odjek NIN-ove nagrade“ o „Kontraendorfinu“, romanu koji je izazvao brojne polemike stručne javnosti.
Svetislav Basara, dobitnik najznačajnijeg književnog priznanja za 2020. godinu, rekao je da je pometnja nastala povodom njegovog romana „Kontraendorfin“ vrednija od svake nagrade i da predstavlja tipičan primer stvaranja moralne panike.
Dramska spisateljica Biljana Srbljanović rekla je kako ne može da zamisli nijednu Basarinu kolumnu bez oslobađajućeg humora koji istovremeno govori mračne stvari o našoj istini. U „Kontraendorfinu“ se plasira istina o našim stranputicama i ćorsokacima, naročito o našim pogrešnim tumačenjima sopstvene istorije, te da je roman neopisivo tačan i autoironičan, poguban po sebe samog.
Putem linka u razgovor se uključio i pisac i ninovac Filip David, koji je istakao da je Basara njegov omiljeni pisac. „’Kontraendorfin’ je drzak, bezobrazan roman. Kako drugačije pisati o našoj sredini punoj primitivizma, laži i licemerja. Vrhunski humor u ovom romanu ide do apsurda. To je humor koji rastura mitove, bilo političke ili istorijske.“
Pisac Vidosav Stevanović je objasnio da je pouzdan znak da knjiga nije dosadna, ako je kritikuju i ogovaraju. „Dosada je smrtni greh literature. Kolege tvrde da je knjiga loša, a time pokazuju zavist i nemoć. Knjiga je pretnja njihovoj praznini. U ovoj knjizi se preteruje, ruše se pravila pristojnosti, kao i društvene i nacionalne vrednosti.“
Dubravka Bogutovac sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu istakla je da u ovom romanu vlada anarhija jezika a ne ideologija teksta i da roman govori o ljudskoj nesposobnosti suočavanja sa samima sobom, a profesor Tomislav Brlek je istakao da endorfin ublažava bol, a kontraendorfin deluje protiv ublažavanja.
Knjigu „Kontraendorfin“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.
Foto: Ana Paunković