U želji da novim generacijama predstavi stvaralaštvo srpskog pisca Milutina Uskokovića, okupljanje Laguninog književnog kluba, održano u petak, 3. februara, bilo je posvećeno upravo njegovom romanu „Došljaci“.
O Uskokovićevom životu i delu, sa posebnim osvrtom na roman „Došljaci“, govorili su pisac i urednik knjige Igor Marojević i pisac Vule Žurić.
Odmah po objavljivanju 1910. godine, Uskokovićevi „Došljaci“ pozdravljeni su kao književni događaj. Srpska književnost najzad je dobila roman složenih društvenih odnosa unutar gradske sredine – beogradski roman. Govoreći o tome otkud želja da se „Došljaci“ objave u Laguni, urednik knjige Igor Marojević je rekao da je razloga za to mnogo i da mu je ta knjiga još na fakultetu privukla pažnju.
„Ovo je slojevito delo, sa veoma dobrom kompozicijom. Sa svakim novim čitanjem vi saznajete nešto što vam je možda prvi put promaklo ili to što znate sagledavate na nov način“, rekao je Marojević i dodao da je njega posebno zanimao taj roman jer je i on u međuvremenu kao autor objavio nekoliko beogradskih romana, a ovo je „prvi roman o urbanom Beogradu“. Pričajući o tome da li je paradoks to što autor romana o Beogradu Milutin Uskoković nije Beograđanin po rođenju, Marojević je rekao: „Nije tu ništa čudno, jer „došljak“ ima distancu koja je ponekad potrebna, i kad pogledate najznačajnije romane o Beogradu, napisali su ih Užičanin Milutin Uskoković, Banaćanin Boško Tokin i, naravno, Ivo Andrić. Najbolje je pisati o onome što dobro poznajete, ali to možete veoma dobro da uradite i ako ste u stanju da izgradite distancu od svega i naravno da u tome imate meru. Uskoković je i danas aktuelan jer je Beograd i dalje mesto u kojem se ljudi bore da bi opstali. Situacija je potpuno ista, a čovek ima pravo da živi gde hoće – ako plaća porez, on po mom mišljenju nije došljak.“
„Sit sam ovog Beograda, ovih krupnih i sitnih pasa koji se otimaju oko iste kosti“, reči su nadarenog užičkog novinara i pisca Miloša Kremića, glavnog junaka „Došljaka“. Ipak, on se u gradu snalazi bolje od Zorke, svoje znatno starije devojke i susetke iz dvospratnice u Banatskoj ulici, iako se ona mnogo pre njega doselila u Beograd. Zorka je prinuđena da balansira između majčinog spoja malograđanštine i patrijarhalne strogosti i Miloševe opterećenosti poreklom, egzistencijom i čaršijskim normama. Zahvaćen preobražajem iz varoši u grad, Beograd uvlači Zorku i Miloša, kao i sve svoje došljake, u bespoštednu borbu za opstanak…
Roman „Došljaci“ objavljen je 1910. i predstavlja stilsku mešavinu socijalnog romana i sentimentalne ispovesti koja „na moderan način uspostavlja vezu između pišćeve biografije i fikcije“. Traženje svog mesta u prestonici, odnos mlađeg muškarca i starije žene, čak i samoubistvo žene glavnog junaka, kao i u drugim Uskokovićevim delima refleksija su predskazanja njegovog života, koji je sam prekinuo 1915. godine skočivši u reku Toplicu, ispričao je na tribini pisac Vule Žurić. „Došljaci su roman sa više nivoa iz kog se vidi da je Uskoković bio pisac koji je mnogo obećavao, a njegova popularnost danas to dokazuje. Žurić je na kraju izrazio nadu da će priča o ovom piscu doprineti da se objave još neka njegova dela.
Roman „Došljaci“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.
Jubilarni 25. Lagunin književni klub održaće se 3. marta i biće posvećen knjizi Ernsta Hafnera „Braća po krvi“. Do tada će ova knjiga biti na popustu od 30% u svim knjižarama Delfi i Laguninom klubu čitalaca u Resavskoj 33.
Dobro došli!