Knjige koje donose izveštaje iz najmračnijih prostora interneta i kritički govore o današnjem svetu
Svet prolazi kroz dramatične promene čiji se ishod još ne nazire, a ni razumevanje tekućih procesa nije uvek jednostavno. Evo nekih aktuelnih knjiga iz Lagunine ponude koje se bave fenomenima i paradoksima modernog sveta.
Jedan od njih svakako je i pojava Anonimusa, globalnog pokreta hakera, trolova i političkih haktivista. Anonimusi su postali poznati po svojim akcijama kakve su bile DDoS napadi na finansijske institucije poput Pejpala i Masterkarda, koje su odbijale da obrađuju donacije Vikiliksu, zatim hakovanje veb-sajtova tuniske vlade u znak podrške demonstrantima u Arapskom proleću, brojne akcije protiv Sajentološke crkve i učešće u pokretu „Okupirajmo Volstrit“. Najbolju knjigu o fenomenu Anonimusa, naslovljenu Haker, trol, uzbunjivač, špijun, napisala je antropološkinja Gabrijela Kolman. Ona se može naći i u našim knjižarama, objavljena u Laguninoj ediciji „Netopija“, koja se bavi pitanjima elektronskog sveta i interneta. Gabrijela Kolman je uspela da se približi tajnom svetu dobro čuvanih haktivista, opiše njihove tehnike i ciljeve, i široj publici predstavi anonimnu družinu iz laguma interneta koja se krije iza maske Gaja Foksa.
Pored ove knjige, u ediciji „Netopija“ objavljeni su i drugi naslovi koji osvetljavaju skrivene delove interneta, kakvi su Darknet – U digitalnom podzemlju, autora Džejmija Bartleta, i Deep Web – Mračna strana interneta, koju su potpisali Anonimusi. Ove knjige govore o paralelnom digitalnom svetu u koji se ne ulazi kroz Gugl, i koji je, kako autori konstatuju, mesto anonimnosti, slobode i anarhije, utočište uzbunjivačima, borcima protiv represivnih sistema i svima kojima je stalo do svoje onlajn privatnosti, ali koji istovremeno predstavlja i digitalni pakao u kojem možete sresti hakere, plaćene ubice, trgovce drogama, oružjem, kradenim kreditnim karticama, dečjom pornografijom ili belim robljem. S druge strane, knjiga Kristofa Kezea Silicijumska dolina donosi izveštaj iz prestonice digitalnog sveta sa svedočenjima iz prve ruke o digitalnoj revoluciji u toku, i objašnjava kako su nastale i na kojim tehnološkim i ekonomskim principima počivaju najveće savremene korporacije kao što su Fejsbuk, Gugl, Amazon i Epl.
Evropska unija prolazi kroz duboku krizu, a o njenim uzrocima i načinima prevazilaženja u samoj EU vodi se otvorena i često žučna debata. O tome svedoče knjige Evropska unija – Otuđena država, u kojoj Vasilis Koronakis iznosi snažnu kritiku briselske birokratije koja, po njegovom mišljenju, nagriza temelje EU i kompromituje veliku ideju zajedničke evropske države, dok Slavoj Žižek u knjizi Protiv dvostruke ucene govori o Evropskoj uniji u kontekstu islamskog terorizma i migrantske krize koji je potresaju. Knjiga Promeni svet! Žana Ciglera, švajcarskog sociologa, borca za ljudska prava i dugogodišnjeg specijalnog izvestioca Ujedinjenih nacija za pravo na hranu, donosi niz uznemirujućih činjenica o savremenom svetu i opisuje nehumani globalni poredak u kome jedan procenat najbogatijih poseduje onoliko imovine koliko i svi ostali stanovnici planete zajedno, i poziva da se taj poredak promeni pre nego što za sve bude kasno.
Kada je reč o situaciji na Bliskom istoku kojim još besne stari i preti se novim ratovima, izdvajamo knjigu Mihaela Lidersa Ko seje vetar, u kojoj poznati nemački ekspert za islamski svet objašnjava modernu istoriju Sirije, Iraka, Irana i drugih zemalja Orijenta, s akcentom na ulogu koju je Zapad tokom poslednjih pola veka u njoj igrao.
U novom izdanju Hronike nastranosti Dušan Miklja pak donosi istinite priče o vlastodršcima koji nisu prezali ni od čega da se dočepaju vlasti i održe se na njoj, ispisujući svojevrsni „brevijar ljudske gluposti, taštine i oholosti, toliko neverovatan da je, konačno, apsolutno literarno istinit“.
A među knjigama čije se objavljivanje očekuje u narednim mesecima, a koje mogu pomoći u razumevanju današnjeg sveta, nalazi se i knjiga Džejmsa Falčera Kapitalizam, koja nudi odgovore na ona osnovna pitanja preko kojih se često olako prelazi, kao što su: Šta je kapitalizam? Da li je kapitalizam svuda isti? Postoji li alternativa ovom sistemu?
Izvor: Vreme