Služeći se i rečju i slikom, pisac, scenarista i reditelj
Goran Marković u svom novom romanu „
Zavod“ ispisuje intrigantnu priču o poznatim žiteljima Beograda.
Ovoga puta glavni protagonisti su psihijatar i pozorišni reditelj Hugo Klajn, pijanistkinja i muzikolog Stana Đurić i vlasnik i direktor „Politike“ Vladislav Ribnikar – priča o njihovim isprepletanim odnosima utoliko je zanimljivija što im se sudbine i karijere prelamaju kroz dve različite epohe, onu pre i onu posle Drugog svetskog rata.
Zavod, reč izabrana za naslov ovog romana, zapravo skraćeno ime Zavoda za lečenje hladnom vodom, elektricitetom, švedskom gimnastikom i masažom, koji je osnovan i koji je radio između dva svetska rata u Beogradu, bio je mesto gde su se prvi put sreli Hugo Klajn i Stana Đurić Ribnikar…
Od autora Gorana Markovića saznajemo kako je Zavod postao centralno mesto radnje njegovog romana.
„Na podatke o Zavodu, koji je stvarno postojao s početka dvadesetog veka na Dorćolu, naišao sam slučajno, preko naučnog rada o doktoru Avramu Farkiću, osnivaču i vlasniku prvog zavoda za fizikalno lečenje u Srbiji, koji je uradila Jelena Jovanović Simić. Tom radu me je privukao pomalo čudno ime Zavoda za lečenje hladnom vodom, elektricitetom, švedskom gimnastikom i masažom, koji mi je obećavao nešto bizarno. Međutim, čitajući taj rad, pored podataka o Farkiću, pronašao sam i čudne ilustracije, koje u današnje vreme deluju čak i komično, kao imena nekoliko drugih lekara koji su sa njim u Zavodu radili. Jedan od tih lekara bio je naš prvi psihoanalitičar Hugo Klajn. Klajna sam upoznao na Fakultetu dramskih umetnosti na kome je pred kraj života predavao pozorišnu režiju. I sâm sam u svojim predavanjima koristio njegov
udžbenik ’Osnovni problemi režije’. Tako sam od švedske gimnastike prešao na probleme psihoanalize i odlučio da Klajn bude centralna ličnost moga romana.“
Goranu je u ovoj priči najprivlačniji bio ljubavni trougao.
„Hugo Klajn je, po svoj prilici, načinio za lekarsku etiku prilični prekršaj, zaljubio se u svoju pacijentkinju, pijanistkinju Stanu Đurić Ribnikar i zbog toga napustio lekarsku praksu i postao pozorišni reditelj. Po prezimenu Stane shvatićete kako je ona u tom trenutku bila udata za Vladislava Ribnikara, vlasnika „Politike“ i beogradskog milionera. On je, ispostavilo se, bio ne manje interesantna ličnost od Klajna, a žena je u tom trouglu takođe bila značajna umetnica i, pre svega, ličnost. Biografije aktera u tom trouglu, uzbudljive i sasvim neočekivane, bile su materijal za konstrukciju priče“, rekao nam je Goran Marković.
Roman „Zavod“ možete pronaći od petka 9. avgusta u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.