U romanu o ženi poslednjeg Obrenovića, „
Draga Mašin“, pisac Ljubiša Jocić pitkim i besprekornim stilom prelama atmosferu koja dočarava „fin de siècle“, istovremeno i epohu kraja dinastije Obrenovića, kroz porodične nesreće, uspon i pad dvorske dame Drage Mašin.
Svestran i plodan umetnik, avangardni slikar, sineasta, pesnik i romansijer, Ljubiša Jocić izvajao je verodostojan portret kraljice Drage Obrenović, od njenog teškog detinjstva bez roditelja i staratelja, sa još četvoro mlađe braće i sestara, preko neželjene udaje, izdržavanja od skromne udovičke penzije i uzdizanja na društvenoj lestvici u ulozi prevoditeljke i novinarke, sve do uspona na dvoru, čaršijskih spletki, kratkotrajne bračne sreće i zverskog ubistva u Majskom prevratu 1903. godine.
Njen lik izrasta kroz slikovit dekor Srbije i Beograda s kraja XIX veka, u zaostaloj patrijarhalnoj sredini u kojoj se tek rađala građanska klasa. Zbog netrpeljivosti i sukoba roditelja, ekskralja Milana i kraljice majke Natalije, i sam najčešće u sukobu sa njima, golobradi kralj Aleksandar nalazi u majčinoj omiljenoj dvorskoj dami najpre tajnu utehu za svoje duševne patnje a kasnije, i javno, saveznicu i saputnicu u dramatičnoj političkoj i životnoj areni.
Fatalna ljubav Aleksandra i Drage Obrenović, koja će izmeniti tok srpske istorije, potanko je, uverljivo i nadasve uzbudljivo oživljena u Jocićevoj tragičnoj romansi, prepletenoj sa stvarnim ličnostima i istorijskim činjenicama.
Objavljen 1959. godine, u razmahu socrealističke književne mode, roman „Draga Mašin“ doživeo je veliki uspeh kod čitalaca, iako nije udostojen nepristrasnog kritičkog suda. Možete ga pronaći od 2. decembra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.