Laguna - Bukmarker - „Maštarije“, Horhe Luis Borhes – nadrealni pogled na stvarnost - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Maštarije“, Horhe Luis Borhes – nadrealni pogled na stvarnost

„Maštarije“ su bile prvo Borhesovo delo koje je dobilo priznanje ne samo u Argentini, već i u inostranstvu. Delo je objavljeno 1944. godine, ovenčano je počasnom nagradom udruženja argentinskih pisaca i autoru je otvorilo mnoga vrata na putu ka slavi koju će kasnije dostići.

„Maštarije“ su neverovatno delo. Pojedinci tvde da Borhesa treba čitati barem jednom u životu, pa makar kasnije i odustali od njegovih dela jer se u njima može doći do saznanja koje nijedno drugo štivo ne može da nam ponudi. Ja se u potpusnosti slažem sa tim i više puta sam čitao njegove naslove.

Borhes je bio čovek koga su krasile dve upečatljive osobine, vrlo vidljive i u svim njegovim delima – bio je pravi erudita i fascinirala ga je magičnost vremena. To se jasno može primetiti u nekoliko priča u „Maštarijama“, preciznije, u grupi kratkih priča pod naslovom „Vrt sa stazama koje se račvaju“.

U prvoj priči, „Tlen, Ukbar, Orbis Tertius“, sam autor pronalazi knjigu u kojoj se pripoveda o izmišljenom svetu zvanom Tlen u kome su zastupljeni potpuno neverovatni zakoni fizike. Kratak tekst „Pjer Menar, pisac Don Kihota“ je prava poslastica koja govori o stvaranju i originalnosti. U priči „Lutrija u Vavilonu“ Borhes se poigrava pojmom sreće (još jednom od njegovih omiljenih tema) na izuzetno okrutan način i, na kraju, u „Biblioteci u Vavilonu“ može se pronaći još nekoliko lajtmotiva tipičnih za Borhesa (knjige, lavirinti) i ovaj naslov se može smatrati klasikom zbog svoje maštovitosti, originalnosti i ideji iza priče.

U drugom delu zbirke pod naslovom „Umislice“, treba pomenuti priču „Funes ili pamćenje“, sjajnom tekstu o snazi i teretu pamćenja, a Borhes temu razvija na vrlo karaterističan način, koji su brojni pisci nakon njega pokušali da ponove i imitiraju. Drugi tekst koji ilustruje tipičan Borhesov stil je „Smrt i busola“, u kome se autorova strast prema matematici i filozofiji prepliće sa klasičnom detektivskom pričom.

Rezimirati Borhesov opus u samo nekoliko redova je težak zadatak; svakako, najbolje je jednostavno čitati ga. Kako je već rečeno, on spada u pisce čija dela treba pročitati barem jednom u životu jer su njegova mašta i teme koje se učestalo ponavljaju prava književna poslastica. Tačno je da se ova ponavljanja smatraju i njegovom manom – Borhes je bio opsednut pojedinim motivima koji se ponavljaju do prezasićenosti u mnogim njegovim pričama, pesmama i esejima: lavirinti, večnost, sreća, vreme, dvojnik. Mogu se prepoznati šabloni koji se iznova ponavljaju tako da posle nekoliko pročitanih dela, čitalac stiče utisak da čita nekoliko varijanti jedne iste priče. I potpuno je u pravu, ali ova činjenica nipošto ne umanjuje magičnost Borhesovog stila ni genijalnost argentinskog pisca.

Najveća vrlina Horhea Luisa Borhesa je ista kao i njegovog poznatijeg sunarodnika Hulija Kortasara – ne leži u jedisntvenom stilu, niti u delu koje je napravilo prekretnicu u istoriji književnosti. Njegov veliki doprinos čini njegovo poigravanje tekstovima – zabavljao se njima i prilagođavao ih sopstvenom ukusu, a od čitaoca je pravio saučesnike u priči. Nije dopustio da ga klasnična forma priče sputava, već je svoje tekstove oblikovao tako da se njemu dopadaju, pretvarao ih je u igre, u nagađanja, u hijeroglife koje čitalac mora da dešifruje i na taj način aktivno učestvuje u radnji, a zbog toga je kao pisac nezamenljiv.

Ukratko, osim što zabavljaju i intrigiraju čitaoca, „Maštarije“ mu nude i drugačiji, nadrealni pogled na stvarnost i svet koji poznaje. Imajući u vidu stanje današnje književne scene, to nije mala stvar.

Izvor: solodelibros.es
Prevod: Sonja Laštro


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
megi o farel maštovito oživljavanje istorije laguna knjige Megi O’Farel: Maštovito oživljavanje istorije
15.07.2024.
Autorka bestselera i dobitnica brojnih prestižnih književnih priznanja Megi O’Farel govori nam o inspiraciji za svoj roman „Portret jednog braka“, istraživanju istorijskih izvora, pisanju o stvarnim l...
više
ivan tokin moja duša je od limuna laguna knjige Ivan Tokin: Moja duša je od limuna
15.07.2024.
Pisac Ivan Tokin objavio je reizdanje bestselera „Najnormalniji čovek na svetu“, zbog čega ga u prethodnim nedeljama „cimaju“ za intervju. Stefan Tošović je s Tokinom „trošio“ jedan lagani razgov...
više
o zbirci ukrštene reči stihovanje usamljenog hodača laguna knjige O zbirci „Ukrštene reči”: Stihovanje usamljenog hodača
15.07.2024.
Rokenrol pesnici: zanimljiva i, nažalost, nekako još neodređena, nerado priznata kategorija. Šta ih čini, po čemu ih prepoznajemo? Da li njihovi stihovi odvojeni od muzike deluju osakaćeno, bez snage ...
više
prikaz knjige persijanci prva supersila drevnoga sveta laguna knjige Prikaz knjige „Persijanci“: Prva supersila drevnoga sveta
15.07.2024.
Ako ste pratili trenutno aktuelnu Netfliksovu doku-seriju „Aleksandar Veliki: Rađanje boga“, verovatno ste kao jednog od stručnih naratora zapazili izvrsnog velškog profesora Lojda Levelina-Džounsa ka...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.