Priča o položaju obespravljenih žena pedesetih godina prošlog veka dobija svoj neočekivani obrt u ovoj šarmantnoj komediji osvete.
Kada se u jednoj epizodi serije
DC’s Legends of Tomorrow tim superheroja nađe u pedesetim godinama minulog veka, jedan od njih kaže kako su pedesete bile lepo vreme za život. Na to mu Kejti Loc u ulozi Bele Kanarinke odgovori „Da, ako si beli strejt muškarac“.
I zaista. Iako su saveznici svega koju godinu ranije porazili naciste u Drugom svetskom ratu, svet još nije bio slobodan za sve one koji nisu bili beli strejt muškarci. A čak ni oni nisu imali mnogo izbora i slobode kada su u pitanju verovanje u Boga, način oblačenja, frizure, izbor muzike, pa čak i ključnih životnih izbora.
Bilo je potrebno voditi mnogo ratova nakon „rata koji je okončao sve ratove“ kako bi svet najzad zaista postao slobodan.
Dakle, jasno je da pedesete nisu bile lepo mesto za život. Naročito ako ste
žena. Pa još neudata i samohrana majka koja želi da postane naučnica.
Upravo to je situacija u kojoj se našla Elizabet Zot, glavna junakinja romana „
Lekcije iz hemije“
Boni Garmus koju je u prevodu Eli Gilić objavila izdavačka kuća Laguna.
Danas je gotovo neizdrživo podneti čitanje priče o položaju žene u Americi tokom tih „lepih“ pedesetih godina.
U muškom svetu od žene se očekivalo da se udaju i budu majke i domaćice. Na njih se gledalo sa podsmehom kao na priglupa stvorenja koja tu obitavaju pored pravih ljudi.
Čak i kada bi neka uspela da se zaposli, bila bi plaćena daleko manje nego muškarci na tim istim pozicijama. A na poslu se od žene očekivalo da kuva kafu, da bude meta podsmeha i omalovažavanja kolega, seksualnih aluzija, dodirivanja, šljepkanja po guzi i nekih mnogo gorih stvari koje se tiču njihovih tela.
Zbog svega ovoga teško bi bilo pročitati knjigu Lekcije iz hemije do kraja da nije napisana na šarmantan i duhovit način. Jer humor je jedino oruđe koje je autorka imala kako bi današnja publika uspela da proguta ovu zaista gorku pilulu.
Elizabet Zot je briljantna naučnica i hemičarka koja, sticajem okolnosti, dobija ulogu kuvarice u televizijskoj emisiji. Muškarci su konačno zadovoljni jer su još jednu ženu stavili tamo gde joj je mesto – u kuhinju. Međutim, Elizabet odluči da iskoristi priliku i celu situaciju preokrene u svoju korist. Upotrebila je moć televizije da uđe u tradicionalne američke domove i da ženama prenese svoju poruku. Kroz priče o kuvanju Elizabet provlači još mnogo toga što žene odmah ispravo shvate i razumeju. Posle toga svet više nikada neće biti isti.
Uprkos frustrirajućem svetu u kome se dešava radnja, roman „Lekcije iz hemije“ je neizmerno topao, duhovit i zabavan.
Možda se svet promenio, ali Boni Garmus je, poput svojih junakinja, morala da se izbori za svoj roman. Jer kada je poželela da, u svojoj šezdeset i četvrtoj godini života objavi književni prvenac, morala je da se suoči sa čak
devedeset i osam odbijanja. Tačno toliko izdavača nije želelo da objavi njen roman, pre nego što je iz devedeset i devetog pokušaja uspela.
Autor: Milan Aranđelović
Izvor:
bookvar.rs