Laguna - Bukmarker - Laguninoj autorki Ivani Dimić uručena Ninova nagrada - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Laguninoj autorki Ivani Dimić uručena Ninova nagrada

U prepunoj svečanoj sali Jugoslovenske kinoteke u ponedeljak, 23. januara, Laguninoj autorki Ivani Dimić uručena je Ninova nagrada za najbolji roman u 2016. godini, za roman „Arzamas“. Ceremoniji su prisustvovale brojne zvanice iz kulturnog i javnog života, kao i raniji dobitnici ove prestižne književne nagrade.



„Zahvaljujem Ninu i njegovom žiriju što svojom nagradom svake godine širom otvaraju kapije medijskog prostora ’Republici Književnosti’“, rekla je spisateljica Ivana Dimić. „ Zahvaljujem svim svojim prijateljima na nebu i na zemlji.

Zahvaljujem ocu Ivanu na knjizi ’Od Stendala do Beketa’ i na tome što je živeo za literaturu. Svojoj majci Oliveri, koja je umela i volela da živi. Mama, ovo je tvoj čas, gde god da si – raduj se.“ Pošto je zahvalila mnogobrojnim velikanima domaće i svetske književnosti, nabrajajući nazive njihovih dela koja su joj obeležila život, Dimićeva je zahvalila i „Bogu na daru koji je poklon, i na nagradi koja je milost“.
 
Govor Ivane Dimić na dodeli Ninove nagrade
 
„Zahvaljujem Ninu i Ninovom žiriju što svojom nagradom širom otvara, svake godine, kapije medijskog prostora Republici Književnosti.
 
Zahvaljujem svim svojim prijateljima na nebu i na zemlji.
 
Zahvaljujem svom ocu Ivanu na knjizi „Od Stendala do Beketa“ i na tome što je živeo za literaturu.
 
Zahvaljujem svojoj majci Oliveri koja je umela i volela da živi. Mama, de te fabula naratur, ovo je tvoj čas, gde god da si, raduj se!
 
Zahvaljujem Bogu na daru koji je poklon i na nagradi koja je milost.
 
Zahvaljujem knjigama koje su me štitile od nesreće i od sveta.
 
Zahvaljujem redom, narodnom pesniku za „Kraljevića Marka i Musu Kesedžiju“, „Hasanaginicu“ da i ne pominjem.
Robertu Grejvsu za „Belu Boginju“, Ogama azbuku i dramu samoglasnika.
Branku Ćopiću za „Ježevu kućicu“.
Marselu Prustu za zvuk zvonceta u Kombreu.
Lazi Lazareviću za „Sve će to narod pozlatiti“.
Emilu Sioranu zahvaljujem na utešujućem gnevu u „Kratkom pregledu raspadanja“.
Svetislavu Basari na „Anđelu atentata“.
Tomasu Manu na Meneru Peperkornu i Klaudiji Šoša.
Cici Šalabalić na Aristofanovim „Žabama“.
Borhesu na pesmi posvećenoj Džojsu.
Danilu Kišu na „Bašti, pepelu“ i na tome da je svaka napisana reč kao postanje.
Fransoa Rableu na Čemer Ljutici.
Lazi Kostiću na „Među javom i med snom“.
Šekspiru na 66. sonetu.
Ljubomiru Simoviću na „Trojeručici“.
Levi Strosu na mitovima Kojoga Indijanaca o poreklu duvana.
Dragoslavu Mihajloviću koji mi je „Kad su cvetale tikve“ rekao: koleginice.
Marini Cvetajevoj na „Novogodišnjoj“.
Šipki i Klajnu na Velikom rečniku.
Nikolaju Gogolju zahvaljujem za „Vij“, „Nos“, „Šinjel“, „Soročinski sajam“, „Ženidbu“ i „Mrtve duše“.
 
Zahvaljujem najzad Emili Dikinson na pesmi: „Ja sam niko. A ti, ko si?“
 
Hvala svima.“
 
Ivana Dimić, u Beogradu, 23. januara 2017.


Član Ninovog žirija Jasmina Vrbavac pročitala je obrazloženje odluke da Ivana Dimić bude dobitnica ovog uglednog priznanja.

„’Arzamas’ Ivane Dimić roman je o bolesti i smrti, traganje za odgovorima o smislu i o poretku. Ivana Dimić želi da za odgovorima traga kroz literaturu, tuđe biografije i sudbine, kroz filozofiju, a zapravo je život sam uči kako se pronalazi taj smisao, i da je smisao u ljubavi prisutnoj uprkos svemu. Arzamas je mesto u Rusiji u kojem je pravljena atomska bomba. To je grad gde je Tolstoj prvi put osetio egzistencijalnu jezu približavanja smrti. A ta i takva jeza osećanje je koje glavna junakinja romana prepoznaje dok se bori sa dominantnom i energičnom majkom“, objasnila je književna kritičarka.

Uz napomenu da je odnos majke i kćerke nedovoljno osvetljena tema u našoj književnosti, Jasmina Vrbavac je kao vrednost proze Ivane Dimić izdvojila i taj trenutak u kojem sukob kćeri sa dominantnom majkom ustupa prostor prihvatanju i razumevanju, upravo pred saznanjem da je majčina bolest neizlečiva. Tada ljubav postaje jedina stvarnost, uz koju se i tragično može podneti.

Roman „Arzamas“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, online knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.

  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna



 


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
branko rosić ljude sve manje zanima sopstveni život laguna knjige Branko Rosić: Ljude sve manje zanima sopstveni život
29.03.2023.
Poznati beogradski pisac i novinar objavio je novi roman s upečatljivim naslovom „Dolazak matadora“. Ova priča o dva beogradska hazardera koja smelo i srčano stupaju u koridu 21. veka, gde će ih doček...
više
biblioteka poznatih miona marković laguna knjige Biblioteka poznatih: Miona Marković
29.03.2023.
Kažu da ako želite da vam deca čitaju, nemojte to govoriti pred njima, već čitajte pred njima. Takav slučaj je i sa glumicom Mionom Marković, koja je ljubav prema knjigama nasledila od roditelja, koje...
više
o sicilijancu marija puza laguna knjige O „Sicilijancu“ Marija Puza
29.03.2023.
Verovatno postoji samo jedan roman koji može da stane na crtu „Kumu“! Naš veliki sveznalica o mafijašima (a koji nije jedan od njih) nema baš mnogo objavljenih romana, ali jedno je sigurno: njegova de...
više
prikaz romana zvezda nad prazninom misterija smrti branka miljkovića laguna knjige Prikaz romana „Zvezda nad prazninom“: Misterija smrti Branka Miljkovića
29.03.2023.
U svom novom romanu „Zvezda nad prazninom“ autor „Konstantinovog raskršća“ istražuje okolnosti koje su dovele do smrti njegovog sugrađanina Branka Miljkovića. Te januarske večeri 1961. godine Br...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.